Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Biodiverzita v lesnickém provozu nepochopena?

(26.7.2006 20.52, Milan Košulič st.)

Mnozí biologové různých oborů, majících nějaký vztah k lesnictví, lesníkům vytýkají nedostatek pochopení pro biodiverzitu lesních ekosystémů. Osobně mám nutkavý dojem, že právem. Mnozí totiž nemohou pochopit, že „nějací chrobáci či motýli“ a jiný „neviditelný“ hmyz v lesích může mít nějaký zásadnější význam pro les. Proto si dovoluji k biodiverzitě sdělit tuto poznámku.

Základní vlastností každého ekosystému je ekologická stabilita. Jde o schopnost ekosystému vyrovnávat vnější rušivé vlivy vlastními spontánními mechanizmy bez lidské práce –„biologickou automatizací“. Stabilita všech suchozemských ekosystémů včetně lesů je výsledkem soužití a spolupůsobení všech živých složek biotického subsystému v daném prostředí jejich biotopu. To znamená primárních a sekundárních producentů s konzumenty. Ti první jsou autotrofní asimilující rostliny, ti druzí heterotrofní organizmy produkující svá těla z těl jiných organizmů. ?ádný ekosystém se trvale neobejde bez konzumentů typu rozkladačůdestruentů (detritofágů), živících se odumřelou rostlinnou nebo živočišnou hmotou, a reducentů (bakterií a některých mikroskopických hub), rozkládajících odumřelou biomasu až na minerální látky. Členy této velké rodiny organizmů jsou pochopitelně i další konzumenti – biofágové (fytofágové – býložravci a predátoři – kořistníci). Všechny tyto součásti živého subsystému vytvářejí potravní řetězce (pyramidu), přírodní recyklaci, koloběh živin. Jde o existenční základ každého ekosystému, tedy i lesa. A všichni zmínění aktéři potravního řetězce tvoří biodiverzitu, biologickou pestrost lesního ekosystému. Pro úplnost budiž zdůrazněno, že se dělí na biodiverzitu mezidruhovou, vnitrodruhovou a biodiverzitu biotopů.

Redukovat ekosystém na jedinou složku živého subsystému – na dřevinnou biocenózu, druhovou skladbu lesa, je chybné. Bohužel to mnozí lesníci takto konají. A tím právem zlobí ostatní profesní složky jako partnery v posuzování stavu lesů – půdní biology, entomology, zoology, botaniky a další.

(Uvádím dále MÍCHALŮV popis skladby biodiverzity na dvou biotopech, oplocených a neoplocených plochách v jeleních revírech skotských vřesovišť, jako doklad toho, jak jedna, přemnožená složka biodiverzity dokáže retardovat ostatní části ekosystému: tamní výzkum ukázal, že za pouhé dva roky po oplocení obývalo tuto část původního boru, ve srovnání s neoplocenou částí, 4× více larev motýlů, 3× více blanokřídlých, zejména mravenců lesních a 2× více brouků, dvoukřídlých a pošvatek. Ve skotských poměrech tak jeleni významně omezují dostupnost potravy nejen pro hmyzožravé ptáky, ale i pro tetřeva hlušce, jehož kuřata jsou z velké části odkázána na motýlí larvy, mravenčí kukly a listy borůvky, která má navíc na plochách spásaných jeleny jen poloviční výšku ve srovnání s oplocenými plochami.)

Problémy s redukovaným přístupem k lesnímu ekosystému soustředným jen na dřeviny, jejich produkci a škůdce začínají, jakmile se zaměříme na dlouhodobé efekty využívání ekosystémů pohledem trvalé udržitelnosti jejich rozvoje a využívání (I. MÍCHAL, 1992). Teprve tento aspekt posuzování ekosystému dává vyniknout významu biodiverzity a nutně musí přimět lesníka rozšířit vidění vedle druhové skladby svého lesa i o jeho „neviditelnou skutečnost“, tzn. velikostí často „nicotných“, ale významem velkých „bytostí“. Základním agens všech energomateriálových přeměn v ekosystému je primárně sluneční záření a jejich dílčími procesy jsou produkce, konzum, rozklad a mineralizace organické hmoty.

Hnací silou těchto přeměn (recyklace) jsou potravní vztahy mezi rostlinami, jejich konzumenty, destruenty a reducenty. Pro bilanci hmot v ekosystému je nejvýznamnější řetězec, v němž se uplatňují destruenti a reducenti, tzn. v lesní půdě. Právě lesní půda a odumřelé dřevo s množstvím saprofágů jsou druhově nejpočetnější niky lesního ekosystému. Na změnách chemického stavu půd se nejprve podílejí půdní mikroorganizmy a až zprostředkovaně se dotýkají kořenů rostlin. Účinky na kořeny mohou ovlivňovat ukládání asimilátů, stejně jako zásobování vodou a živinami v aktivních rostlinných orgánech. Aktivita ovlivněných kořenů podmiňuje vitalitu organizmů včetně dřevin; půda se tak stává ekologickou nikou pro největší počet specificky lesních organizmů. Změny vitality mohou vést k rozvoji nebo ústupu populací. A dynamické změny populací mají důsledky na rovnovážný stav ekosystému a tedy i jeho stabilitu či nestabilitu. Kauzální rozbor dynamiky populací je proto nepostradatelnou součástí ekologického přístupu k lesu.

Obrovský význam „neviditelných“ členů biodiverzity pomůže pochopit jejich hmotnostní objem: uvádí se (PATURI 1985, in MÍCHAL 1999), že lesní makrofauna (živočichové větší než 1 cm) dosahuje v přepočtu na sušinu řádově 1 q/ha, zatímco mikrofauna (jednobuněční + živočichové pod 0,2 mm) neváží méně než 50 t/ha. Domyšleno: na každý 15kilogramový kus srnčího připadá v ekosystému několik tun půdních mikroorganizmů. A ještě: základním předpokladem existence mnoha citlivých druhů bezobratlých rozkladačů (detritofágů) je plynulé uchování přirozených lesních společenstev na původních stanovištích s jejich specifickým fytoklimatem. Při změně životních podmínek „snadno“ vyhynou. Některé druhy bezkřídlého lesního hmyzu nejsou schopné větších migrací. Proto ani za dlouhou dobu neosídlí nově zalesněné plochy, byť jsou v těsném sousedství lesa s přirozenou druhovou skladbou. Z tohoto hlediska se v nové lesní kultuře, a to i přirozené druhové skladby, po staletí neustálí charakteristická druhová skladba společenstva. Zachování dlouhodobé kontinuity biocenózy na daném stanovišti je proto z hlediska zachování biodiverzity nesmírně důležité.

A nakonec pro pochopení velkého významu biodiverzity i pro praktické lesnictví budiž řečeno: stabilita lesního ekosystému je nejen schopnost udržovat rovnovážný stav energomateriálových (1), ale také informačních vazeb (2), jejichž základem je genetická informace (= stručně jako genetický program zakódovaný ve formě specifické části DNA). Teprve souhra (1) + (2) může zajistit dlouhodobý vývoj, růst a reprodukci zúčastněných populací producentů, konzumentů, destruentů a reducentů. A to na základě prověření tisíciletími společného soužití jako předpokladu optimálního fungování ekosystému. Aby „to všechno“ mohlo být v lesích trvalé, platí pro ně zásada zachovávat v nich co největší přirozenou biologickou rozmanitost, tedy i její „neviditelné složky“.

Aby to nebylo „tak jednoduché“ vstupují do hry populační dynamiky i vnitrodruhové genetické rozdíly bionomickou strategií, zahrnující dva typy rostlin: r-stratégy – pionýrské typy a K-stratégy – typy klimaxové, v obou přídech s rozdílnou růstovou a vývojovou dynamikou a nároky na prostředí. A tudíž i s odlišnými reakcemi na změny prostředí a s odlišnou ekologickou stabilitou populací dřevin při nenormálním zastoupením obou typů rostlin.

Monitorovat stovky druhů v lokálních populacích je fyzicky sotva možné. Proto ani v podstatě nemůžeme znát optimální strukturu biodiverzity na každém stanovišti, v každém porostu. Můžeme jen přibližně odhadnout vývojové tendence (zda se stav zlepšuje či zhoršuje) konkrétního ekosystému podle viditelných symptomů, podle intenzity rozkladu organické hmoty, výskytu stresu jednotlivých rostlinných druhů, a jiných abnormálních stavů. Proto také bude účelné sledovat alespoň to, zda je v rovnovážném stavu složka producentů s pouhými desítkami druhů, to znamená charakteristická druhová kombinace vyšších rostlin příslušného typu ekosystému včetně dřevin. Současně také známe vazby mnohých konzumentů na základní charakteristiky jejich životního prostředí, biotopů. Takže nám asi nezbývá nic jiného, než usilovat o vysokou pestrost těchto biotopů v dané lesní oblasti pro pestrou škálu členů potravního (recyklačního) řetězce; a to různými typy lesa různými způsoby jejich obhospodařování (zejména obnovy a výchovy), a tedy i s různými ekologickými vlastnostmi; o nejvyšší pestrost biotopů lze nejlépe usilovat všemi pěstebními způsoby, které pro danou oblast vůbec přicházejí v úvahu. To znamená včetně nevelkých holosečí (pasek) i výběrných typů lesa se všemi možnými typy podrostního hospodářství. Tím se také naplní i požadavek různé věkové a prostorové struktury lesů. To je snad to jediné, vedle ponechávání části mrtvého dřeva a starých stromů v lesích, co lesník může pro zvýšení biodiverzity způsobem obhospodařování lesa udělat.

Nezajišťuje-li krajina trvalé prostředí pro tyto druhy producentů, neplní svoji funkci a nemůže disponovat ani dostatečnou ekologickou stabilitou. Důvod: pravděpodobně mj. chybí i jistý počet druhů organizmů recyklačního řetězce, to znamená biodiverzity.

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz