Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Proč je třeba ponechávat části lesa přírodnímu vývoji

(3.8.2006 22.16, Milan Košulič st.)

V diskusi k novému lesnímu zákonu mimo jiné navrhuji vedle „doby čekání na přirozenou obnovu do 5ti let (u smrku 7let)“ i možnost „vynechat zalesnění pro očekávaný spontánní vývoj (zejména přirozenou obnovou dřevin) i v době nad 5 let po vzniku plochy k obnově (určené k čekání na přirozenou obnovu), nejvýše však na 30 % této plochy, a to celkem v rozsahu do výše 10 % předpokládaného zalesňovacího úkolu na decennium dle platného LHP pro hospodářskou jednotku (resp. do 10 % ročního úkolu nového zalesnění), kde se pro takový postup kvalifikovaně odhadnou vhodné předpoklady, a se schválením OSSL. Na žádost vlastníka lesa může OSSL povolit nezalesnění celé holiny o ploše do 0,3 ha. Přitom musí být uveden termín, do kterého lze čekat na začátek spontánního vývoje nezalesněné plochy (vznikem náletu nejméně na polovině plochy v termínu od 10 do 20ti let po rozhodnutí). Nedojde-li v tomto časovém rozmezí k počátku zmlazení libovolných dřevin, musí být plocha dolesněna do dvou následujících let. Plochy ponechané ke spontánnímu vývoji mají poskytnout ‚přírodní vzor‘ v místních podmínkách pro napodobování v hospodářském lese.“

K návrhu ponechávat na každém lesním majetku část lesa přírodnímu vývoji mne vedly hlavně dva důvody. Jelikož je považuji za dost důležité, pokusím se je vysvětlit.

1) ?e biodiverzita znamená vedle vnitrodruhové genetické rozmanitosti a různorodosti ekologických komplexů (životního prostředí, biotopů) i souhrn všech organizmů podílejících se různými funkcemi na živém subsystému ekosystému, to dnes už asi každý ví. Bohužel všeobecně dnes ještě dost málo víme o optimální biodiverzitě a na ní zavislé ekologické stabilitě na odlišných lesních biotopech; že přitom nejde jen o dřevinnou skladbu, jejíž přírodní povahu většinou víceméně známe, je rovněž jasné. Poznat skutečně přírodní typy biodiverzity za různých geografických, klimatických a stanovištních podmínek (těch víceméně stabilních) nám umožní snad jen přírodní vzory – části lesa s „navždy“ zachovaným přírodním vývojem. Prostě – abychom pak mohli lokální, přibližně optimální biodiverzitu napodobovat v hospodářském lese.

2) Druhý důvod mně pak vyplynul z tohoto konstatování ekologů: základním předpokladem existence mnoha citlivých druhů bezobratlých rozkladačů (detritofágů) je plynulé uchování přirozených lesních společenstev na původních stanovištích s jejich specifickým fytoklimatem. Ponechání jisté, byť nevelké části lesa každého majetku přírodnímu vývoji přímo přispěje (s těžbou jen do výše běžného přírůstu) k naplnění v předchozí větě uvedeného předpokladu na „malém kousku země“, a ovšemže přispěje i k biodiverzitě dané krajiny odpovídajícím „malým dílem“.

Je samozřejmé, že k tomu je třeba vyhledávat místně „přírodě co nejbližší, ačkoliv nijak velké části lesa“, a to v oblastech, kde se již podařilo (nebo brzy se podaří) snížit na únosné minimum škody zvěří na zmlazení a lese vůbec. Riziko neúspěchu nemusí být velké. Přitom je na ploše, kde se takový „pokus“ zdaří, toto riziko vyváženo možností vysoké úspory za nerealizované zalesňovací náklady, které rozhodně žádnému vlastníkovi lesa nemusím podrobně počítat.

Milan Košulič st.

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz