Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Příspěvek do diskuse o škodách zvěří

(9.12.2007 18.20, Ing. Jan Duda)

⁠⁠

Předně se domnívám, že na názorech MZe, uvedených v jeho „Prohlášení k problematice regulace početních stavů zvěře“, které obhajují jako dostatečnou a účinnou současnou legislativu je něco pravdy.

Připomeňme si stručně ustanovení zákonů vztahující se k tématu:

Zákon o myslivosti (dále jen ZOM)


Vyhl. 553/2004 Sb. o podmínkách, vzoru a bližších pokynech vypracování plánu mysliveckého hospodaření v honitbě


lesní zákon a vyhl. 101/1996 Sb.


Pár myšlenek navíc:

To, že vlastník lesa má legitimní nástroj k argumentaci a že jej může využít k uplatnění svého vlivu na myslivecké plánování je pravda. Jsou jím výsledky porovnání KSP podobně jako výše škod působených zvěří.

Významný vliv na situaci má i vlastník pozemků, který je zároveň držitelem honitby. Buď vykonává právo myslivosti sám nebo honitbu pronajímá. V případě pronájmu honitby jde o smluvní podmínky a jejich plnění.

Horší situace je u společenstevních honiteb, kde se míra vlivu a zájmy jednotlivých vlastníků tříští. Malí vlastníci se v takovýchto honitbách svého teoretického vlivu navíc předem vzdávají zmocněním myslivců.

Zkušenost z praxe OLH:

Vykonávám činnost OLH pro drobné vlastníky lesů a musím konstatovat, že právě ti malí (s průměrnou výměrou kolem 2 ha) nezmůžou téměř nic. Zastávám názor, že situace se změní tehdy, až bude dosaženo stavu, který je popisován na oficiálních stránkách LČR odborná veřejnost myslivost:

„Za odpovídající stavy spárkaté zvěře ve vztahu k lesu jsou považovány takové početní stavy zvěře, které umožňují umělou i přirozenou obnovu základních, melioračních a zpevňujících dřevin podle cílových hospodářských souborů s rozsahem následné ochrany proti škodám působeným zvěří dle vyhlášky MZe č. 101/1996 Sb. v platném znění“.

Nad touto definicí se jistě všichni lesníci i ochránci přírody shodnou. Obávám se ale, že myslivci budou nejspíš hovořit o konci české myslivosti.

Myslím, že právě LČR drží v ruce klíč k řešení. Alespoň u nás v okolí Liberce to tak asi platí s ohledem na dominantní státní držbu a lesnatost. Jinde je třeba přidat i velké vlastníky lesů a zemědělské půdy.

Z doby kdy jsem spravoval cca 200 hektarový soukromý majetek mám zkušenost, že "klečet na krku" myslivcům jedné honitby, která má přes 1000 ha a majetek sousedí s dalšími třemi honitbami, nepřináší uspokojivý výsledek. I kdyby skutečně lovili a lovili, zvěř bude stále přicházet a přicházet z okolních honiteb, budou­‑li tam její stavy vysoké.

Dosti často jsou slyšet i názory či obavy typu: nemohu tlačit na myslivce, žiji mezi nimi, či přímo strach "z rozbitých oken hájovny". Sociální vazby, zejména na venkově asi opravdu nelze podceňovat. Ale je to jistě vedle osobní odvahy i o komunikaci a schopnostech argumentovat. Řada myslivců, jsou­‑li voděni po lese s nízkým nosem dokáže škody vidět. Většinou se potvrzuje, že do té doby pořádně o jejich rozsahu nevěděli, a pokud je tváří v tvář přesvědčíte, aby se na situaci pokusili podívat očima vlastníka lesa, jsou toho schopni. Dokonce i těm počtům rozumí (myslím vlastníkovy náklady na péči, ztráty úhynem sazenic, na přírůstu a kvalitě, ztráta podpory na zajištění kultury). Tím to ale bohužel většinou skončí, každý má své zájmy a svou pravdu.

Z mysliveckých řad se zase ozývá argumentace typu platíme vysoké nájmy, není možné zároveň požadovat nízké stavy (významnou redukci). Může na tom něco být, že na jedné straně existují dobré důvody k získání co nejvyššího nájemného a zároveň se z téže strany ozývají hlasy po únosných škodách, k nimž má vést významná redukce početních stavů. Jsem přesvědčen o tom, že určité možnosti jsou. Jenom asi není vůle nebo schopnost jich využít. Je to můj názor. Podle mne možnost doložit vhodně lokalizovanými KSP neúměrnost škod a následně zasahovat do mysliveckého plánování, případně žádat státní správu o snížení stavů až na stavy minimální, existuje. A to i přesto, že metodika mysliveckého plánování založená na sčítání je velmi plastická a že jsou to v podstatě přesné součty nepřesných čísel. Zde pochopitelně zásadní změna v legislativě nutná je.

Jistě se shodneme na tom, že vliv zvěře bude odlišný nejen s ohledem na druh dřeviny, její zastoupení v mateřských porostech, stanoviště (LVS, SLT), lokalitu (PLO, LHC, honitba), druhy zvěře v honitbě, atd. V mém "rajonu" se celkem dá před zvěří udržet zimním a letním repelentem BK, ale již téměř ne DB, LP, javory, JS, JD, DG. Tyto dřeviny i přes intenzivní repelentování okusem trpí, protože často se repelentem ošetřuje již skousnutá sazenice, nebo dojde k okusu i přes repelent. Prodloužení letorostu jeho růstem v době květen až červenec vede opět k okusu i ošetřených sazenic, ošetření letním repelentem by se muselo opakovat optimálně 3x, přesto by nebyl jeho účinek dostatečný. Pochopitelně po stránce účinnosti i nákladovosti je nejvýhodnější oplocení. Při jeho dostatečné výšce a údržbě je výsledek zaručen (nepřijdou­‑li myši).

Často se pak stane, a to je značný pěstební problém, že sem tam nějaká sazenice uteče a ostatní pod tlakem okusu stále sedí, což vede k soliternímu habitu obrostlíku, tedy vůbec žádné vítězství. Lokálně se daří lépe přirozené obnově díky obrovské četnosti náletů, ale jsou to situace spíše výjimečné.

O významu využití pomocných dřevin se zmiňuje Ing. Košulič ml. v návrhovém listu k NLP II a musím jej potvrdit. Příliš pečlivé, načisto provedené celoplošné ožínání je vysloveně škodlivé, a to nejen s ohledem na škody zvěří.

Budeme­‑li hodnotit dopady škod způsobených zvěří na vlastníka, jsou často zdrcující. Vlastník podpořen či přesvědčen OLH a dotační politikou zalesní MZD. Zpravidla se jej již nedaří přesvědčit o výhodnosti oplocení, protože to stojí peníze "teď". Následuje 6-7 let různě (zpravidla méně) intenzivní péče o kulturu. Okus, zejména letní, srnčí zvěří, prodlužuje nutnost ožínání (často téměř nekonečně) a kombinace okus a buřeň působí ztráty vynucující vylepšení, a to již v době, kdy je buřeň v plné síle. Časté jsou i případy, kdy vlastník na marnou péči zcela rezignuje. Argumentace poměrně vysokou částkou příspěvku za zajištěnou kulturu MZD nebývá účinná. V řadě případů pak OLH doporučí jako „záchrannou brzdu“ vylepšení SM. Případné uplatnění škod zvěří vzhledem k výši náhrady ani nepokrývá vlastníkovy náklady na péči o kulturu. Povinnost dosáhnout zajištění kultury v zákonné lhůtě z vlastníka nikdo nesejme, hrozí uložení opatření, následně sankce. Pokud není dosaženo zajištění kultury ve lhůtě, pozbývá vlastník možnost žádat významný finanční příspěvek, což je prakticky vlastníkova ztráta. Tak nějak zní ten příběh, který možná s drobnými obměnami asi řada z nás dobře zná. Přitom v tomto příběhu můžeme a měli bychom považovat příspěvek státu na zalesnění MZD za vyhozený! A to byl příběh umělé obnovy, přirozená obnova na tom je stejně, jen ten problém není tak na očích. Tu přece člověk nesázel, do toho svou práci a peníze nevložil, proto jsou tyto škody opticky méně bolestivé. Přirozená obnova je něco navíc, je to dar, který možná dostaneme, ale nepočítáme s ním, neděláme si na něj nárok, proto tolik nebolí, když nepřijde.

Otázky k zamyšlení


Ing. Jan Duda, odborný lesní hospodář

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz