http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis
(27.8.2003 21.37, Milan Košulič st.)
Podružný porost je soubor živých, zdravých podúrovňových až vrůstavých stromů zvláštního určení. Má zajišťovat důležité funkce pro stromy hlavního porostu. Hlavně pro cílové stromy (C-stromy) horní vrstvy, půdu, porostní prostředí a později obnovu porostu. Spoluvytváří vertikální porostní strukturu. "Podružný" je tudíž pouze svým postavením, nikoliv významem. Ten je velký. Dokonce tak velký, že celkovou úroveň pěstění lesa bychom mohli posuzovat i podle toho, v jakém počtu porostů je zastoupen dobře funkční a jakostní podružný porost.
Pojem podružný porost se původně vyvinul v rámci roztřiďovacích schémat pro porostní výchovu stejnověkých a stejnorodých porostů - zejména probírky (KONŠEL, 1931). Třídění stromů mělo naznačit nejen různou vzrůstovou zdatnost stromů v porostu, ale rozlišit od sebe hlavní část porostu od části podružné, čili porostu hlavního od podružného. Je spodivem, že ještě ani Konšel nepřikládá podružnému porostu ve stejnověkém lese žádný zvláštní pěstební ani výnosový význam, zatímco ve smíšeném lese "bude také pojem ´podružné části porostní´ poněkud odchylný", aniž uvádí jaký, a dodává, že "V porostu různověkém pak rozumíme podružnou částí porostní ony ještě ´nedozrávající´ kmeny, které jsou buď samy hospodářsky méně způsobilé nebo jiným nadějným složkám porostním škodlivé." Podle Konšela je tudíž podružný porost v podstatě zápornou porostní složkou.
V této intenci se o podružném porostu vyjadřuje ještě i Základní lesnické názvosloví (1992) a shodně i Lesnický naučný slovník (1995, II. díl, str. 93): "Porost podružný (porost vedlejší) je soubor stromů, který je z hlediska budoucího vývoje porostu nežádoucí a zpravidla se odstraňuje výchovnými zásahy." Tudíž žádný div, že ani naše současná lesnická praxe dosud nepovažuje podružný porost za významnou součást porostu, jak o ní dále pojednávám.
Zcela jinak se podružný porost hodnotí ve Švýcarsku. H. LEIBUNDGUT (překlad 1968) jeho význam uvádí takto: "Převážně zastíněné stromy střední a spodní vrstvy plní naproti tomu jiné úkoly: podružný porost je většinou třeba zachovat nebo - tam kde chybí - jej vytvořit z biologických důvodů. (...) Jeho vliv se uplatňuje na porostním klimatu, půdě, hlavním porostu a na celkové hmotové a hodnotové produkci." Také současné německé pěstění lesa podružný porost vysoce oceňuje, např. ve švábských pěstebních směrnicích. To kontrastuje s dosavadním chápáním podružného porostu v naší lesnické praxi, která podružnému porostu ještě většinou přisuzuje pejorativní význam.
Autorem dále uvedených citací o funkcích podružného porostu je LEIBUNDGUT (1966).
"Všude v nižších polohách naší zeměpisné šířky ve střední Evropě, kde je stanoviště příznivé pro smíšený les, je podružný porost pro trvalou a maximální produkci jakostního dřeva nejen žádoucí, ale většinou přímo nezbytný."
Úkolem podružného porostu je:
Podružný porost má být situován pod horní stromovou vrstvou hlavního porostu - v podúrovni - a to dlouhodobě, nejlépe trvale. Jeho stromy mají sahat do 1/2 až 2/3 výšky kmenů hlavních dřevin. Přitom by měl mít stupňovitou výstavbu. To má pro zachování trvalosti podružného porostu v podúrovni rozhodující význam. Stromy nižších vrstev podružného porostu totiž postupně nahrazují ty jeho stromy, které stárnutím porostu vrůstají do horní vrstvy.
Především ale musí být zdravý, dostatečně vitální. Protože má růst trvale v podúrovni, disponuje menší intenzitou světla a vláhy. To jeho vitalitu neustále ohrožuje. Nejenže vlastní spotřebou vody konkuruje hlavnímu porostu, ale jím samotným je v ní omezován. Proto může existovat aspoň na průměrně úrodných a vlhkých stanovištích, nejlépe na těch bohatých, dobře zásobených vodou.
Musí jej tvořit vhodné dřeviny. Nemohou to být jiné než stinné nebo alespoň polostinné druhy: buk, habr, lípa jsou hlavními dřevinami podružného porostu, ale patří k nim i jedle a smrk (smrk však nemá meliorační funkci). Pro dřeviny vyžadující přítomnost podružného porostu se využijí ty stinné a polostinné dřeviny, jimž stanoviště současně vyhovuje stejně dobře jako hlavní dřevině. Především jim tam musí dostačovat minimální světelný požitek a musí snášet kořenovou konkurenci hlavní dřeviny. V jasanových porostech (skupinách) to může být např. jedle (smrk), na úrodných stanovištích pro dub a borovici spíše lípa malolistá než buk, který tam je pro dub příliš agresivní apod.
V porostech buku, klenu a lípy, zčásti i smrku a jedle mohou tvořit podružný porost dřeviny vlastního druhu hlavního porostu (pomaleji rostoucí klimaxové genotypy dané populace), zaujímající postavení v podúrovni během porostní výchovy (v případě smrku pochopitelně bez meliorační funkce).
Kromě shora uvedených dřevin mohou tvořit podružný porost i jeřáb, javor mléč a různé vysoké keře.
Stromy podružného porostu nemusí rovnoměrně pokrývat celou plochu hlavního porostu. Postačí, jsou-li cílové stromy obklopeny hloučkem okolních pomocných stromů, např. 3-5ti kusy, tj. 1200 až 2000 ks/ha. Tím je zdůrazněna výchovná funkce podružného porostu pro jednotlivé cílové stromy, ale poněkud potlačeny ostatní jeho funkce na porostní prostředí. "Podružný porost působí nejlépe tehdy, když v druhé polovině života hlavního porostu trvale obklopuje každý elitní strom, takže chrání jeho kmen stejně jako půdu v dosahu kořenů před prudkým osluněním."
A. INDRUCH (1985) považuje podružný porost v listnatých porostech za dostatečný, když počet jedinců v podúrovni činí více než 70% z počtu úrovňových stromů, za nedostatečný, když klesne pod 70% tohoto počtu (vztahuje hlavně k bukovým porostům).
Vážnou překážkou úspěšné přirozené obnovy je zabuřenění půdního povrchu obnovovaného porostu. To je podporováno zvyšováním průniku světla k půdě jeho prosvětlováním. K úmyslnému i náhodnému snižování porostního zápoje (zakmenění) dochází z různých důvodů, zejména ve vyšším věku a ve smrkových porostech (podporou semenných stromů a světlostního přírůstu, při biologické přípravě půdy, nahodilými těžbami apod.). To ovlivňuje dynamiku rozvoje půdní vegetace zásadním způsobem. Hlavně na vlhčích, úrodných stanovištích. Na kyselých, chudých a sušších půdách ani větší prosvětlení obvykle nezpůsobuje mimořádné zabuřenění půdy. Pro přirozenou obnovu se tam často po léta udržují příznivé podmínky půdního povrchu.
Regulace přístupu světla k půdě zápojem porostu patří na živných stanovištích k největším problémům. Je zapotřebí vysoké pěstební dovednosti lesního hospodáře, aby se podmínky pro nasemenění a počáteční vývoj náletu udržely po dostatečně dlouhou dobu. Lesník je při pěstování lesa na živných stanovištích pod dvojím tlakem:
Snadno se řekne: "postupovat opatrně!", ale hůře se to koná, aby se vyhovělo oběma požadavkům. Řešení spočívá v prevenci, jako v mnoha jiných případech: ve včasném propěstování podružného porostu. Svým stínícím účinkem a kořenovou konkurencí mají stromy podružného porostu tlumit růst půdní vegetace do zahájení obnovy a během ní pod klenbou úrovňových stromů v různých fázích nutného nebo náhodného prořeďování porostu. Podružný porost má vyplňovat svými stromy mezery po takovém rozvolnění zápoje hlavního porostu. Čím hustší je přitom podružný porost, tím účinnější je tato jeho funkce v porostu.
Lze konstatovat, že na živných, snadno zabuřeňujících stanovištích je přirozená obnova většiny dřevin, hlavně však jehličnanů s drobnými semeny, bez podružného porostu mimořádně obtížná, často dokonce zcela selže. Na chudých (kyselých), vodou nedostatečně zásobených stanovištích není podružný porost pro potřeby samoobnovy nijak nutný. Často je tam dokonce pro hlavní porost více či méně škodlivý pro vysokou spotřebu vody.
Obzvláště nutně potřebují podružný porost pro svou obnovu porosty slunných dřevin na živných stanovištích. Tam půda pod málo stinnými korunami borovice, modřínu, dubu a jasanu obvykle brzy, ještě v předmýtním věku, intenzivně zarůstá různými bylinami, travinami a keři. Podobně je tomu i v dospívajících smrčinách předčasně proředěných kůrovcem, větrnými a sněhovými zlomy a vývraty.
Během přirozené, resp. kombinované obnovy se podružný porost nelikviduje na celé ploše porostu. Buď se jen více či méně prosvětluje nebo celý odstraní jen na těžbou připravovaných nebo náhodně vzniklých obnovních prvcích, a to těsně před provedením přípravy půdy, pokud je součástí přípravy porostu pro obnovu, která by se měla provádět v době očekávané semenné úrody. Čím je stanoviště úrodnější, tím opatrněji, jemněji by se mělo s podružným porostem nakládat v souladu s postupným rozvíjením obnovní těžby, aby mezi eventuálním odstraněním podružného porostu a zmlazením nevznikla příliš velká prodleva vedoucí k novému zabuřenění obnovního prvku.
Kde se již neočekává přirozené obnova a porost se musí obnovit uměle, je vhodné podružný porost pro ni využít a nikoliv jej smýtit současně se starým porostem. Učinit to, bylo by velmi hrubou pěstebně-ekologickou chybou. Buď se s ním při podsadbách pracuje stejným způsobem jako při přirozené obnově (odstraňuje se postupně jen na místech podsadby), nebo se při dotěžení starého porostu ponechává na celé ploše a využije jako přípravný porost pro založení nové generace lesa. Kromě toho se jakostní jedinci podružného porostu mohou trvale ponechat a začlenit do nového porostu, nejlépe, je-li to v hloučcích či nevelkých skupinách.
Cílevědomě pečovat o vznik a pak i dobrý vývoj podružného porostu je prvním krokem k dlouhodobé a skutečně perspektivní orientaci na přirozenou obnovu.
Ideální, pěstebně, pracovně, ekonomicky a většinou i co do výkonnosti podružného porostu je nejvhodnější jeho přirozený vznik. Např. takto:
Jak bylo řečeno, měla by se vždy dát přednost přirozenému založení podružného porostu, pokud jsou k tomu disponibilní dřeviny vhodné. Teprve co bude chybět, doplní se uměle. Často se dostaví zmlazení např. smrku v porostech (skupinách) modřínu, borovice, dubu, olše aj. Zkušený lesník nadějnost této či jiné dřeviny pro podružný porost většinou správně odhadne a rozhodne o tom, zda s ní pro podružný porost počítat či nikoliv a využít ji jen jako pomocnou dřevinu pro založení skutečně vhodného podružného porostu.
Při výběru dřevin pro podružný porost je nutné v každém případě zohlednit a využívat růstové relace v úvahu přicházejících dřevin za konkrétních stanovištních podmínek. Pro každé stanoviště je nutné vědět, jak se na něm budou dřeviny hlavního a podružného porostu výškově vyvíjet. Tomu se pak musí přizpůsobit zakládání podružného porostu, příp. výchova již existující směsi s cílem vytvoření podružného porostu.
Např. na stanovištích lépe vyhovujících smrku než buku se vytvoří podružný porost sám z přimíšeného buku během mezidruhové diferenciace výškového postavení obou dřevin. Buk tam většinou samovolně přechází do podúrovně a setrvá tam. Podobně se může zachovat klen v předrůstavém jasanu, smrk v předrůstavé borovici apod. Naopak zpočátku pomaleji rostoucí buk v dubovém porostu začne dub předrůstat a podružný porost pro dub nevytvoří. Podobně se může chovat i lípa, o habru vůbec nemluvě. Habr totiž od samého počátku je dubu silným konkurentem a pokud je stejně starý, sotva pro dub vytvoří plně funkční podružný porost. Proto musí být růst habru od počátku tlumen (vrškováním, omezováním ochrany proti okusu zvěří aj.). Naproti tomu je v dubovém porostu ve vyšším věku bez problémů integrován.
Pokud nelze očekávat přirozený vznik podružného porostu, je nutné včas uvažovat o jeho umělém založení.
Při zakládání smíšeného porostu zvažujeme možnost vytvořit podružný porost současně se zakládáním smíšené kultury, tj. společnou výsadbou dřeviny hlavního i podružného porostu. To je sice pracovně a organizačně racionální postup, ale ne vždy spolehlivý. Je obvyklé, že dřeviny zamýšleného podružného porostu z takové společné výsadby dříve nebo později dorostou do horní porostní vrstvy a ztratí funkci podružného porostu.
Možné a nadějné je společné zakládání hlavního a podružného porostu u dřevin a na stanovištích, na nichž určitá dřevina skoro nikdy nedorůstá (nebo dorůstá velmi zpožděně) do korun hlavní dřeviny. Je to např. buk ve smrkovém porostu na stanovištích lépe vyhovujících smrku a kdy buk v jednotlivé nebo řadové příměsi většinou končí v podúrovni. Podružný porost může často vzniknout i z buku ve směsi s modřínem, z lípy v borovici na chudších stanovištích a p.
Za okolností málo příznivých pro dosažení a udržení dřeviny v podúrovňovém postavení se musí uplatnit její zpožděné vnášení do porostu, a to v různém časovém odstupu od založení hlavního porostu. Jeho zpožděné doplnění dřevinou podružného porostu jen o několik málo let (3-5) je většinou nejen málo účinné, ale i komplikované a nejisté. Nadějnější je postup, kdy se dřevina podružného porostu (např. bk, lp, hb) dosazuje do řad, založených v předstihu zápojnou dřevinou s dočasnou účastí v porostu, např. olší, břízou, jeřábem nebo i smrkem či modřínem (např. z počáteční kombinace 2-3 řad dubu s 1 řadou olše). Za 10-15 let se řady zápojné dřeviny silně proředí (popř. zcela odstraní na vyšší pahýl) a prosázejí vhodnými sazenicemi buku nebo lípy. Na úrodných stanovištích, při použití sazenic vypěstovaných v polostínu a absenci škod zvěří má dosazovaná dřevina dobrou naději na setrvání v podružném porostu tam, kde ji potřebujeme, tj. pod korunami hlavního porostu.
Poslední možnost umělého zakládání podružného porostu je podsadba hlavního porostu ve věku 40-50 let (resp. 20-30 let) po silnější probírce v porostech slunných dřevin, když půdní povrch po ní začíná "ožívat" půdní vegetací. Je vhodné začínat s takovou podsadbou brzy, i ve věku 20-30 let, a pokračovat postupně, aby se dosáhl stupňovitý zápoj podružného porostu. K tomu účelu se postupně podsazují především samovolně v porostu vznikající mezery, resp. mezery po běžné výchově. Jednorázové podsadby celého hlavního porostu dřevinami podružného porostu jsou možným, ale nikoliv nejvhodnějším postupem. Na dobrých stanovištích nečiní takové podsadby velké potíže zvláště v porostech ze slunných dřevin, ale zpravidla se podaří i ve smrkových porostech, když se ovšem vyloučí škody zvěří.
Čím je chudší stanoviště, nižší srážky a větší podíl stinných dřevin, tím horší jsou vyhlídky na zachování podružného porostu v nižších porostních vrstvách.
Je nasnadě, že stromy podružného porostu musí být přimíšeny jednotlivě nebo nanejvýše řadově, aby jejich porostní pokryvnost funkci podružného porostu co nejlépe vyhovovala. K vytvoření podružného porostu se používá různý počet sazenic. Od cca 1500 ks/ha při výsadbě sazenic podružného porostu jen kolem C-stromů po cca 3000 ks/ha při řadové výsadbě.
LEIBUNDGUT (1966) považuje založení podružného porostu podsadbou jen za východisko z nouze. Zdůrazňuje oprávnění zakládat jej jen na stanovištích mimořádně vhodných pro pěstování cenných sortimentů dřeva, na nichž je kromě toho možné očekávat přiměřenou doplňkovou produkci dřeva uměle založenou spodní etáží. Kromě toho LEIBUNDGUT z hospodářských důvodů přímo zdůrazňuje založit v takovém případě stromy podružného porostu jen kolem elitních stromů, které má chránit hlavně z jižní strany.
V dnešní době vzrůstá význam podružného porostu i z důvodu zvyšujících se požadavků na přirozenou obnovu. Zejména na úrodných, snadno zabuřeňujících a obnovu silně ztěžujících stanovištích, bych umělé zakládání podružného porostu proto nepovažoval jen za "východisko z nouze", ale za efektivní přínos k zajištění většího podílu přirozené obnovy, příp. jejího umožnění.
V databázi nebyl nalezen záznam požadovaných vlastností.Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com
(19.10.2008 21.15, milan)
Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.
(14.10.2008 22.07, milan)
Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice
(14.10.2008 17.45, milan)
Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na
(16.6.2008 17.04, milan)
AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma
(1.3.2008 21.32, milan)
V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.
Počet přístupů: