Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

K článku Dřevo roste na dřevě

(15.10.2003 12.59, Jaroslav Veškrna)

K článku přítele Milana Košuliče Dřevo roste na dřevě připojuji několik vět.

Proti krátkozrakému plýtvání přírůstovým potenciálem lesa zaběhnutými formami hospodaření argumentuje autor s jemu vlastním zápalem a velmi přesvědčivě. Také v devátém čísle Lesnické práce (o tlustém dřevě) rozebírá ekonomiku lesnictví ve stejném duchu. Konečně se podobně závažné myšlenky spolu s dalšími - neméně závažnými - dočkaly zveřejnění.

Tento právě se rodící lesnický časopis mě oslovil svým neobvyklým zaměřením. V našich současných lesnických poměrech je diskuse na téma lesnictví blízkého přírodě potřebná jako sůl. Ať má časopis hodně čtenářů, a také přispěvatelů!

?ivot mě naučil, že ne všichni lesníci se průběžně vzdělávají, že mnozí se málo zajímají o poznatky a zkušenosti kolegů, těch, co jsou ochotni v duchu lesnické tradice nesobecky se dělit s každým, komu na odborném růstu záleží. S tím se, bohužel, dá máloco dělat. Jen věřit, že se to časem změní. V lesnickém hospodaření je v této náročné době hodně co zlepšovat. A tak rád vítám, že si časopis bere za úkol otevřít cestu k diskusi o současných neodbytných problémech.

Doufám, že mi tu a tam někdo porozumí, když vyslovím svou představu lesnictví blízkého přírodě. Podle mě je to pěstování lesa převážně těžbou, a to tak, aby se les monokulturní stejnověký převáděl pozvolna, postupně - ale důsledně - na smíšený, nestejnověký, bohatě vnitřně strukturovaný. K tomu přidávám nekompromisní požadavek. Vzhledem ke krátkosti lidského života by si současná lesnická generace měla uvědomit povinnost, že už dál nesmí ztrácet čas. Váhání, jež plyne ze strachu z odpovědnosti, může se stávat den za dnem osudnějším. Dnes víc než dříve je u lesníka na místě širší než vysloveně lesnická odpovědnost. Všechno se na sto procent podařit nemusí, pracujeme s přírodními živly. Ale hlavně už je třeba konat. Nic nezkazí jenom ten, kdo nic nedělá.

Máme dost příkladů, kdy ten lesní hospodář, který má při péči o svůj les na mysli především ekonomiku, dospěje k příznivé bilanci hospodaření nejjistěji ponecháváním přiměřené volnosti přírodním procesům. Dokazuje tak, že hledisko přísně ekonomické není v rozporu s citlivým pohledem, který šetří a zachovává trvale přijatelné životní prostředí, a to nejen pro lidi.

V dnešním lidském světě, který si v honbě za ziskem chtějí osvojit nelidské mega-super společnosti, ve světě, kde bída jeho zalidněnější poloviny je nedozírná, v tom světě, jehož suchozemskou zeleň již začíná pohlcovat písek a zanedlouho moře, troufám si vyslovit názor, že víc než zákony, vtělované lidmi do paragrafů - ty se vždycky opožďují za nezbytností, která už dávno začala platit – je individuální prozíravost a svědomí zodpovědného člověka. Lesník by se měl zamýšlet nad budoucností, do níž zasahuje, o níž denně rozhoduje. Potom přijde na to proč, a také jak se hrozící poušti postavit a zároveň nedopustit kolaps trvalosti a výnosovosti lesa. Základní otázka zní - na kterém místě a jakým způsobem zužitkovávat v náš prospěch to, co v lese přirůstá.

I když se hodně snažím, daří se mi jen částečně chápat důvody, které vedou k odmítání práce na přestavbě lesa k lesu trvale výkonnému a na každém místě trvale přítomnému. V porovnání s osudovou potřebou tvorby stabilního lesa, odolného k měnícímu se podnebí, jsou všechny důvody malicherné. Zvlášť ten, který bych mohl nazvat jinak, ale šetrně ho označím pouze za pohodlnost. Je nepochopitelné, jak mnoho lesních hospodářů lpí na starých zaběhnutých šablonách („…protože tak se to dělalo vždycky a tak je to nejlepší“), které sice ulehčují život jim, zato les do budoucna zatěžují hromadícími se problémy a rostoucím dluhem naší generace generacím budoucím, jimž jsme naopak povinni jejich les a jejich přírodu jako oko v hlavě chránit a spravovat.

Když slyším lesníka lamentovat nad „přestárlými“ porosty, nad hnilobou a nepravým jádrem, které pochopitelně s věkem porostu přibývají a on neví co s tím, když ho slyším volat po snižování obmýtí jako po univerzální záchraně, a přitom ani nenaznačí, co by tedy v tom případě chtěl udělat s těmi „přestárlými“, musím se zajímat, jak naplňuje etát. A zjistím, že skoro výhradně holosečemi či rychlým domycováním hned v okamžiku takzvaně „zajištěného“ náletu. A jsem u kořene věci. Takovým řešením odstraňuje z lesa současně se zralými stromy ty nezralé, tedy zdravé středně tlusté, které mají zůstat a zadarmo dorůstat do žádané hmoty a kvality. A protože etát je nepřekročitelný a těžební vyrovnanost nutná, tak mu zatím na jiných místech zásoba zralého dřeva dál tloustne, stárne a hnije a je důvodem nekonečného kolotoče jeho vlastní nespokojenosti a marného volání k někomu (snad zákonodárci?) po nápravě. Tak málo je ten lesník samostatným hospodářem, tak málo o svém lese přemýšlí a tak snadno se v nouzi místo na sebe odvolává na jiné. Hospodář sám si musí umět ve svém lese za všech okolností poradit.

Jsem přesvědčen o tom, že na lesnících, co hospodaří s většinou českých lesů, s těmi ve vlastnictví státu, leží vysoká odpovědnost. Kdo jiný než správci Lesů České republiky, mají hospodařit příkladně, koncepčně, mají respektovat nezpochybnitelné požadavky daleké budoucnosti. Jaké vyšší poslání by měl mít hospodář, než promyšleně hospodařit? Na to, co se přímo netýká práce s lesem, „má lidi“, ale na lesnické hospodaření má jen sebe a své revírníky. Odpovědnost za budoucnost tisíců hektarů lesa v jeho správě leží na něm. To on ukazuje podřízeným, jak chce, aby les vypadal, jak se má obnovovat. Jeho záměr či pouhou benevolenci poznáme pohledem do lesů už z dálky, když vstoupíme do hranic lesní správy. Představme si, jak asi může působit na zainteresovanou, přírodymilovnou veřejnost, jestli v obvodu některé správy kam se podívá, hledí do lesů drasticky rozrytých pasekami širokými co zákon povolí, zatímco jinde ho vítá uklidňující, takřka souvislá, jen místy mírně porušená hladina lesa.

Když ani letmý pohled do lesních strání nedrásá duši lesnímu správci tak, aby se rozhodl vést revírníky ke změně myšlení, není divu, že ti pohodlnější ve své bořivé činnosti rok za rokem utěšeně pokračují.

Mluvím o „pouhém“ estetickém aspektu, ale každý ví, že právě od toho na první pohled viditelného se odvíjejí všechny známé, ty méně viditelné klady i zápory, které se stabilitou, trvalostí, výnosovou vyrovnaností a všemi známými funkcemi lesa souvisí. Měli replica rolex submariner bychom si přát, aby ty drastické vizitky v lesích se v budoucnu objevovaly čím dál řidčeji a jen tam, kde mají smysl, jinými slovy, kde je holoseč pro obnovu lesa to nejmenší zlo.

V databázi nebyl nalezen záznam požadovaných vlastností.

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz