http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis
(22.10.2003 19.44, Milan Košulič st.)
Nepravé jádro buku je ekonomický a pěstební fenomén všeobecně lesníkům známý. Zatím převládá názor, že souvisí s prodlužováním věku stromů, tedy s delší obnovní a obmýtní dobou. Proto se někde uplatňuje tendence tyto dobové limity v bukových porostech zkracovat.
Mám k nepravému jádru tento názor: V případě nepravého jádra u buku by se uvedeným postupem pěstování buku vysloveně přizpůsobovalo komerčním požadavkům,Replica Watches tj. v zájmu krátkodobého ekonomického prospěchu. Ve skutečnosti je ale tento postup v rozporu s bioekologickými vlastnostmi a nároky této dřeviny. Přírodě blízké pěstění lesa by spíše mělo sledovat dlouhodobý příznivý vývojový trend buku jako důležité středoevropské klimaxové dřeviny. Takovému zájmu mnohem lépe vyhovuje přinejmenším obmýtí mezi 130-150 roky a obnovní doba nejméně 30, spíše 40 let. To by mělo v podstatě znamenat, že se začne akceptovat nepravé jádro (obecně kvalitě bukového dřeva vadící jen v některém oboru jeho zpracování) jako technická danost biologicky ohleduplného obhospodařování bučin a tudíž i produkce bukového kmenového dříví, pokud jeho tvorbě nelze předejít jiným pěstebním, ale bioekologicky zaměřeným postupem. V biologických ústupcích ve prospěch krátkodobých ekonomických zájmů člověka se již dospělo v hospodářských lesích až příliš daleko. Ani v přírodě blízké orientaci se s tím nemíníme přestat?
Zkracování obmýtí doby u buku, stejně jako u jiných dřevin, neodpovídá představě o přírodě blízkém obhospodařování lesa. Nejenže nutně zvyšuje těžební intenzitu, vyplývající z výpočtu etátu mýtní těžby podle ukazatele „normální paseky“ (snížení obmýtí ze 130 na 110 let znamená vyšší decenální etát mýtní těžby téměř o 20 %), ale je i biologicky problematické, pro trvale příznivý vývoj buku nežádoucí. Snižuje se fyzický věk stromů, již tak v hospodářských lesích podstatně kratší než v lesích přírodních. Tím se mění vývojová dynamika lesa, aniž bychom sebeméně věděli, jak to dlouhodobě ovlivní trvalost lesa v čase a biologické děje v něm.
Ale: z důvodů, které dále uvádím, jsem nakloněn názoru, že nepravé jádro u buku není nevyhnutelně nutnou přirozenou vlastností buku a vývoje jeho dřeva. ?e je do značné míry v rukou lesního hospodáře určitými pěstebními postupy výskyt této vady zmírnit, ba odstranit, resp. omezit jen na malou část vnitřního dřeva. Podstatou je pěstování buku v déle trvajícím hustém postavení k dosažení aspoň 10-12 m dlouhého hladkého a přímého kmene ne příliš velké tloušťky (nejlépe i za pomoci krycí funkce podružného porostu) a poté úplné uvolnění vybraných C-stromů (viz dále).
Patrně hlavní, přímou příčinou vzniku nepravého jádra je přístup vody a kyslíku do nitra kmene. Průnikové cesty mohou mít různý původ: poškození kmene těžebními pracemi, odumřelými větvemi, mrazovými trhlinami, prasklinami při vzniku vidličnatosti apod. Jiné příčiny vzniku nepravého jádra nejsou dosud zcela objasněny (genetika, stanoviště, dimenze, věk apod.).
Podle KORPEĄA (1992) existuje úzká korelace mezi objemem koruny stromu a velikostí jeho cévního systému. Při zvyšujícím se nedostatku růstového prostoru, spojeném s redukovanou korunou, klesá i vitalita stromu, podmíněná mj. i mohutností aktivního cévního systému. Nedostačuje-li redukovaný cévní systém zachovat životní pochody stromu v dobré míře, přibývá tvorby nepravého jádra. Naopak velký, vitální strom vyžaduje k zachování svých životních pochodů rozsáhlý cévní systém. Zůstávají-li tedy cévy bělového dřeva otevřené a funkční, tvorba nepravého jádra se omezuje.
Růst a vitalitu buku lze ovlivňovat velikostí růstového prostoru, tj. pěstebním postupem. Jako klasický příklad se uvádí „francouzský buk“. Ve francouzském středním lese má relativně krátký kmen naddimenzovanou korunu. Dimenze přes 80 cm se dosahují při poměrně nízkém věku pod 100 let (nelze ovšem pominout mimořádně příznivé vlhkostní podmínky atlantského klimatu - moje poznámka). Dřevo je absolutně bílé, zcela prosté pnutí, tedy bez trhlin, s jemnými vlákny a tudíž s vysokým podílem dýhárenských výřezů. Pnutí prosté dřevo se odvíjí od širokých letokruhů a symetrické, vyvážené koruny
Význam velikosti koruny pro tvorbu n-jádra lze často doložit v témž porostu: se silně vyvinutým nepravým jádrem často převažují stromy z porostního nitra s menším růstovým prostorem pro jednotlivé stromy. Naopak stromy z porostního okraje mívají dřevo výrazně bílé, prosté nepravého jádra.
Klade se otázka: „malá koruna = silná tvorba nepravého jádra“, „velká koruna = malé nepravé jádro“. Když velikost koruny rozhoduje o mohutnosti cévního systému, lze předpokládat, že s přibývající velikostí koruny poklesne i tvorba nepravého jádra? Tento názor REININGER podporuje příklady:
Uvádí se, že ve Vídeňském lese dochází nevyhnutelně ke vzniku nepravého jádra ve věku 100-110 roků, ale často i od věku 60-70 let (KREMPL, MARK, 1962). Shora uvedený příklad však naznačuje, že věk 160 roků ještě nemusí být podstatným hodnotovým omezením produkce bukového dřeva.
Je-li jednou z příčin vzniku nepravého jádra u buku vnikání vody a vzduchu do nitra kmene, pak jizvy po odpadlých suchých větvích jsou prvními branami pro tento proces. Tato okolnost je tudíž závislá i na způsobu zakládání bukových porostů, zejména umělé obnovy sadbou. Řídký spon bukových výsadeb, především na holinách, zvláště pak jednotlivá sadba vyspělých bukových sazenic v širokých rozestupech a jejich následný dlouhý růst v osamoceném postavení bez sousedů dává těmto jedincům možnost dlouho zachovávat zavětvení až k zemi. Poté nakonec usychají a odpadají již silné větve, po nichž zůstávají vskutku velké, do kmene pronikající jizvy. Např. z výzkumu BERGMANNA (1994) vyplývá toto: na jedné z výzkumných ploch (Eisfeld) v bukovém porostu založeném na holině bylo zjištěno ve věku 20 let zavětvení stromů sahající až k zemi. Větve byly v tuto dobu již ze značné části v přízemní vrstvě odumřelé, avšak tloušťka větví v místě nasazení byla až 5 cm a délka 2 m. Téměř všechny odumřelé větve byly postiženy bílou hnilobou, takže během doby docházelo k zarůstání nahnilých pahýlů do kmene. Výzkum prokazuje, že při výsadbě na holinách (pokud ovšem by byl buk shora mírně cloněn vhodnou dřevinou, třeba břízou) nepostačuje ani počet 15 tis. jedinců na 1 ha, aby byl dán předpoklad pro vznik bukových porostů uspokojivé kvality. Tuto skutečnost dokládají i zkušenosti ze severní Francie, typické právě nekvalitními bukovými porosty vzniklými z umělé obnovy. Autor výzkumu proto doporučuje vnášet buk do porostů, kde chybí a nelze jej obnovovat přirozeně, hustými podsadbami prosvětlených porostů. Na holinách podsadbami přípravných porostů (např. břízy, borovice, modřínu, olše aj.). ?ádoucí vysoké počty bukových sazenic lze o jistou část snížit náhradou zápojnými dřevinami, např. smrkem, a to i pod přípravnými porosty.
Pochybuji, že většina lesníků na zmíněné okolnosti při zakládání příměsi buku myslí, ale měla by.
I pro českou praxi pěstování buku mohou být podnětné tyto poznatky z Francie (CZUDE 1997): Pěstování buku se tam začíná podřizovat poznatkům o dosahování co nejvyšší kvality bukového dřeva v souvislosti s problémem výskytu tzv. reakčního dřeva. To se projevuje deformacemi či praskáním bukového řeziva a tedy i značnými hospodářskými ztrátami. V této souvislosti bylo prokázáno, že kvalita bukového dřeva (s poklesem reakčního dřeva) vzrůstá s rozložitostí koruny a z ní vyplývajícím zvýšeným tloušťkovým přírůstem. To znamená v podobné závislosti, v jaké se snižuje tvorba nepravého jádra buku.
Autor informace uvádí toto důležité: „Poslední výsledky výzkumu poukazují na nutnost prodloužení fáze přehoustlého zápoje až do dosažení výšky porostu 15-17 m. V této fázi se vychovává porost jako celek (hromadná výchova) s cílem podporovat nejkvalitnější nadúrovňové stromy a zachovávat užitečnou podúroveň. Následně se doporučuje vybrat v porostu 250 nadějných stromů a podporovat je odstraněním okolních konkurujících stromů. Při úpravě hustoty je vodítkem sledovaná norma N4 počtu jedinců na ha (1400 ks/ha - rozestupy 2,7 m - při výšce porostu 15 m, cca 600 ks/ha - rozestupy 4 m - při výšce porostu 20 m). Podúroveň přímo neškodící nadějným stromům zůstává zachována. Ve chvíli, kdy si nadějné stromy začínají navzájem konkurovat a ovlivňovat tak svůj tloušťkový přírůst, je v porostu vyznačeno 80-100 cílových stromů, v jejichž prospěch se následně pracuje. Výchova pomocí silných probírek ve prospěch cílových stromů tak má zajistit jejich velký tloušťkový přírůst a produkci velice hodnotných dýhových výřezů při délce obmýtí mezi 80 a 100 léty podle stanoviště.“
Při tomto postupu, jímž se mají dosáhnout dýhárenské výřezy již ve věku 80-100 let, je ovšem nutné vzít v úvahu velmi příznivé (vlhkostní) podmínky pro pěstování buku ve Francii. U nás bude takto krátká produkční doba s dýhárenskými výřezy většinou sotva dosažitelná.
Zdá se, že nepravé jádro u buku není nevyhnutelným, přirozeným jevem růstu a vývoje bukového dřeva a že je spíše důsledkem neodpovídajícího obhospodařování bukových porostů i jejich nevhodného zakládání. Pro ně (zakládání přirozenou i umělou obnovou) by měla platit zásada vyšší až vysoké hustoty v mládí a poté postup v podstatě odpovídající produkci buku bez reakčního dřeva, jak se uplatňuje ve Francii, tj. buk pěstovat do délky hladkého kmene 15-17 m a pak dopěstovat cca 100 cílových stromů v úplném uvolnění s velkým tloušťkovým přírůstem a v prostředí se setrvávajícím podružným porostem, chránícím kmeny před vznikem nových větví.
Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com
(19.10.2008 21.15, milan)
Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.
(14.10.2008 22.07, milan)
Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice
(14.10.2008 17.45, milan)
Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na
(16.6.2008 17.04, milan)
AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma
(1.3.2008 21.32, milan)
V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.
Počet přístupů: