http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis
(11.11.2003 20.07, Milan Košulič st.)
Sluší se, abychom v internetovém časopisu, zabývajícím se tématikou přírodě blízkého lesnictví, stručně vysvětlili tyto termíny: Rolex Replica Watches
Jejich obsah a význam je dále syntetizován z různých popisů v oficiálních i neoficiálních textech.
Trvale udržitelné hospodaření v lesích
Trvale udržitelnému hospodaření v lesích se dostává významu oficiální definicí. Je obsažena v rezoluci H-1 tzv. "Helsinské ministerské konference o ochraně lesů v Evropě" (1993). Podle ní je to: "správa a využívání lesů a lesní půdy takovým způsobem a v takovém rozsahu, které zachovávají jejich biodiverzitu, produkční schopnost a regenerační kapacitu, vitalitu a schopnost plnit v současnosti i budoucnosti odpovídající ekologické, ekonomické a sociální funkce na místní, národní a globální úrovni a které tím nepoškozují ostatní ekosystémy".
Zmínku o trvale udržitelném hospodaření v lesích obsahuje i český zákon č. 289/1995 Sb. (lesní zákon), a to hned v § 1: "Účelem tohoto zákona je stanovit předpoklady pro zachování lesa, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství, tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí, pro plnění všech jeho funkcí a pro podporu trvale udržitelného hospodaření v něm."
Princip "trvalosti" se původně týkal jen těžby dřeva. Vznikl v 18. století z nouze o dřevo jako princip trvalosti produkce dřeva. Odvíjel se od únosné těžby. Pro její stanovení se v běhu času vytvořily různé hospodářsko-úpravnické soustavy (od lánové, staťové až po dnešní těžební ukazatele). Teprve v 2. polovině 20. století byl princip těžební trvalosti rozšířen na infrastukturální účinky a ostatní funkce lesa a lesního hospodářství. Shora uvedená definice to dobře vystihuje. V soudobém pojetí se trvalost přestává omezovat jen na základní produkt lesa - dřevo a přechází se k principu ekologické trvalosti lesa. Jejím cílem je dosaženi či obnovení ekologické stability lesních ekosystémů ozdravením současných lesů, degradovaných lidskou činností.
Přírodě blízké hospodaření v lesích
Přírodě blízké lesní hospodářství nemá oficiální definici. Jako určitý náběh k ní využíváme charakteristiku řečenou DANNECKEREM v roce 1951,www.moschinooutletshop.com když v roce 1950 bylo v Německu ustaveno pracovní společenství "Naturgemässe Waldwirtschaft" (přírodu sledující lesní hospodářství): "Přírodu sledující lesní hospodářství nepracuje zásadně podle žádného mýtního schématu, neusiluje o dosažení tzv. mýtně zralých porostů a nerozlišuje proto také v lesních porostech ani stadia zakládání, výchovy a obnovy, ale chce dospět na každé ploše lesa k nepřetržitému využívání disponibilního půdního a vzdušného prostoru a stromové společenstvo dotvořit jako trvale pracující organismus, produkující nejvyšší hodnoty" (ex POLENO 1993).
Soudobou představu přírodě blízkého lesa (hospodaření) u nás patrně nejlépe vystihuje POLENO (1993). Podle tohoto autora jsou přírodě blízké porosty výsledkem racionálního ekonomického hospodaření v lesích, které se od přírodních lesů více či méně odlišují a budou odlišovat (míra této odchylky se označuje jako hemerobie):
Přírodě blízké porosty si i při různé intenzitě lidských zásahů musejí zachovávat přirozené ekologické vazby, mít značnou ekologickou stabilitu a být proto schopny se samovolně (přirozeně) obnovovat. Při vyloučení lidských zásahů by se nerozpadly (jako většina kulturních lesů), ale nabývaly by postupně opět podoby přírodního lesa.
Ekologické lesní hospodářství
Jeho obsah snad nejvýstižněji definoval v r. 1992 H. THOMASIUS takto: "Strategie hospodaření v lesích, kde les je chápán a posuzován jako ekosystém a je optimálně využíváno přírodních sil a ekologických zákonů tak, že les může trvale plnit žádoucí funkce (produkci dřeva, ochranu prostředí, zdravotní a rekreační efekty aj.)."
Les je v této definici chápán primárně jako produkt přírody, který je utvářen hospodářskou činností vědomým využíváním přírodních zdrojů a procesů, a to zejména v průběhu produkce. Vyznačuje se výraznou snahou o minimalizaci vkládaných přídatných energií (a tedy i nákladů a práce).
Hospodaření v lesích podle hnutí PRO SILVA
Hnutí PRO SILVA vzniklo v roce 1989 ve Slovinsku. Hlásí se k hospodaření v lesích způsobem blízkým přírodě, a to širokou podporou přírodních procesů, zřeknutím se holosečí a ostatních přetržitých forem (TESAŘ 1998).
Souhrn
Na první pohled je zřejmé snad jediné: základem charakteristiky všech uvedených způsobů hospodaření v lesích je ekologicky orientované lesní hospodářství. Méně zřetelný je však fakt, že forma trvale udržitelného hospodaření v lesích využívá ekologické přístupy, proti ostatním uvedeným hospodářským formám, na rozdílné úrovni účinků, různé intenzity.
V českých výkladech "trvale udržitelného hospodaření v lesích" a "ekologicky orientované pěstění lesa" (POLENO 1997, ŠINDELÁŘ 1995) se jednotně konstatuje, ačkoliv různými obraty, absence ztotožnění s konkrétním hospodářským způsobem, mýtním, obnovním postupem. POLENO (1997) v této souvislosti uvádí, že trvale udržitelné hospodaření v lesích nelze ztotožňovat s výběrným hospodářským způsobem ani s tzv. přírodě blízkým hospodařením v lesích.
Trvale udržitelné hospodaření v lesích lze v podstatě ztotožnit se zásadami hospodaření podle "lesního zákona", zatímco hospodaření blízké přírodě je jemnější formou hospodaření, tj. nad rámec legislativně stanovených povinností či omezení. To znamená, že trvale udržitelné hospodaření může mít a také má v každé zemi jiný obsah, jiné ekologické účinky (v některých zemích může být 5ha holoseč považována za součást trvalé udržitelnosti, jinde může jít o výměru tuto zásadu vysoce překračující).
ŠINDELÁŘ (1995) uvádí, že ekologicky orientované (přírodě blízké) lesní hospodářství není specificky definovaným systémem s jednoznačně kategorizovaným obsahem. Uplatňuje všechny hospodářské způsoby a jejich formy, které v každém konkrétním případě nejlépe podchycují přirozenou dynamiku lesa, ať již přirozené nebo zcela změněné dřevinné skladby a usměrňují ji ve smyslu hospodářských (polyfunkčních) cílů.
Princip trvalosti hospodaření lze podle ekologa uskutečňovat šetrným pěstováním a těžbou porostů. To lze sotva ztotožňovat s holou sečí. Avšak holoseč uplatňovaná v míře odpovídající velikostním limitům a celkovému duchu českého "lesního zákona", v podstatě zaměřeného ekologicky, duchu "trvalosti" neodporuje. Skutečnost, že naopak se od holé seče výslovně distancuje přírodě blízké hospodaření i hospodaření podle hnutí PRO SILVA, vyjadřuje v podstatě nuanci rozdílu proti trvalé udržitelnosti hospodaření ve smyslu "lesního zákona".
Z uvedeného je patrné, že trvale udržitelné hospodaření v lesích v legislativním smyslu skutečně nelze ztotožňovat s hospodařením přírodě blízkým. Přírodě blízké hospodaření se vyznačuje vyšším stupněm využívání ekologických principů.
Přitom by, podle našeho názoru, stačilo poměrně málo k tomu, aby se všechny formulace moderního, ekologicky orientovaného lesního hospodářství, praktického lesníka poněkud matoucí, sjednotily na obecně přijatelné a každému srozumitelné bázi. Společným důvodem k tomu je konkrétní stav a antropogenní ovlivňování našich lesů (lesů obecně); dále i pasečný etát mýtní těžby, který spolu s předchozím zatím objektivně neumožňuje plné a jediné využívání progresivních ekologických principů; a s ohledem na zatím převládající lesy věkových tříd tento stav "nemůže být ani jiný". K takovému obsahovému, výkladovému sjednocení by mohlo dojít celkem snadno malými ústupky v prioritách dosavadních výkladů způsobů hospodaření v lesích na ekologickém základě:
V legislativní formulaci "trvalé udržitelnosti" zdůraznit požadavek , aby se přípustná holá seč stala omezeným, výjimečným nástrojem obnovní těžby; a pokud ano, pak s následnou umělou obnovou na bázi sekundární sukcese s přípravným lesem pionýrských dřevin; a naopak přirozené obnově a neholosečné těžbě byla přisouzena přednost s eventuální přiměřenou dotační či jinou podporou (apod.) za příkladově uvedených podmínek, když dosud v zásadě není objektivně možné (nebo dokonce vhodné) legislativně zcela opustit holou seč jejím zákazem.
Z téhož důvodu by mělo přírodě blízké hospodaření v lesích připustit přiměřenou holou seč (ve všech podmínkách ne větší než 1 ha) jako výjimečné hospodářské opatření za okolností pro neholosečnou těžbu "zvláště přitěžujících". Ostatně přiměřená holoseč zdaleka není zcela neznámým jevem ani v lesích přírodních. V podstatě je součástí diverzity biotopu, krajinné ekologie.
Ve stejném duchu by se pak měla odvinout i tolerance holé seče v hnutí PRO SILVA v rámci své priority vystupňovaného ekologického principu hospodaření v lesích.
Přitom by holá seč sama o sobě měla být i nadále považována za neekologickou, trvalé udržitelnosti cizí. Ale v kontextu objektivních omezení na ryze ekologické postupy by se považovala v hospodářském lese za nuceně trpěnou, výjimečnou formu hospodaření v lesích; neboť v rámci dnes platné těžební úpravy by mohla (měla) jako "kompenzační" holá seč umožňovat na větší části hospodářského celku jemnější obhospodařování lesních porostů pěstebním těžebním etátem.
Poté by bylo možné deklarovat princip moderního hospodaření v českých lesích jako strategii, využívající ekologické přístupy na bázi zřetelně definovaných hospodářských způsobů: výběrného (výběrového) a podrostního s dlouhou zmlazovací dobou jako nejvíce žádoucích (hlavních) a hospodářského způsobu podrostního s krátkou zmlazovací dobou (asi do 10 let) jako způsobu vedlejšího (podružného), včetně maloplošné holé seče, tj. diferencovaně podle konkrétních podmínek. Ostatně většina pojednání o problematice "trvalé udržitelnosti" u nás a ve střední Evropě vůbec nakonec směřuje k principům lesa "blízkého přírodě".
Milan Košulič st.
Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com
(19.10.2008 21.15, milan)
Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.
(14.10.2008 22.07, milan)
Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice
(14.10.2008 17.45, milan)
Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na
(16.6.2008 17.04, milan)
AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma
(1.3.2008 21.32, milan)
V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.
Počet přístupů: