Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Co také můžeme učinit pro záchranu jedle v našich lesích?

(21.3.2004 8.20, Jan Metzl)

Jedle byla jednou z významných domácích lesních dřevin. Její současné zastoupení kleslo pod l %. Pokles je dáván mimo jiné do souvislosti se změnou hospodaření v lesích a celý další komplex faktorů a příčin. Na řadě lokalit však dochází k regeneraci, k přirozenému zmlazování a nárůstu umělé obnovy. Toto vzbuzuje určitý optimismus k návratu jedle do našich lesů. Při pěstování jedle bychom měli usilovat o syntézu ekologických a genetických požadavků této dřeviny. Svůj vzor hledejme v přirozených lesích (rezervacích) se zastoupením jedle, které vznikly nebo se obnovily výhradně přírodními procesy a jsou ve svém vývoji ovlivněny lidskými zásahy jen zcela nepatrně. Obdobné vzory můžeme hledat v lesích, které jsou dlouhodobě obhospodařovány výběrně, "toulavým způsobem" v tzv. selských lesích a ve zbytcích člověkem minimálně ovlivněných společenstev na hlavních souborech lesních typů. Své poznání můžeme hledat i v některých monografiích o pralesích a v pojednáních o obhospodařování jedlových porostů a porostů s příměsí jedle ve středoevropských podmínkách od našich, ale i zahraničních lesníků. První zmínky o problémech a způsobech obhospodařování jedle pochází z počátku 19. století a v různě dlouhých časových periodách se s nimi seznamujeme do dnešních dnů. Naskýtá se tedy otázka, zda jsme si z těchto pozorování, výzkumů, vlastních chyb i úspěchů a v neposlední řadě i hypotéz vzali poučení pro dnešní obhospodařování jedle. Je s podivem, že tuto vzácnou, lesnicky užitečnou, estetickou a něžnou dřevinu se nedaří ve zdravém stavu navrátit v minimálně požadovaném množství do našich lesů.

Za důležité pro obhospodařování jedle považuji:

  1. seznámit se s dosud známými,publikovanými a odpozorovanými bioekologickými a genetickými vlastnostmi této dřeviny
  2. seznámit se s neúspěšnými způsoby obnovy a výchovy jedlových porostů
  3. seznámit se s úspěšnými způsoby obnovy a výchovy jedlových porostů
  4. na základě těchto poznatků a vlastního pozorování navrhnout způsoby restaurace jedle v našich lesích rámcovými doporučeními pro lesníky, kterým není osud jedle lhostejný a mají zájem o její navrácení ve zdravém stavu v současných lesnických hospodářsko-úpravnických metodách.

Poznatky z literatury

Z dostupné literatury o jedli vyjímám, dle mého názoru, toto důležité:

Neúspěšné způsoby obnovy a výchovy

Úspěšné způsoby obnovy a výchovy:


Optimální prostředí pro jedli

Doporučení

Jistě by bylo příjemné, docílit v našich lesích zastoupení jedle tak, jak je uváděno její zastoupení v tzv. přirozené druhové skladbě podle jednotlivých lesních typů. V to samozřejmě nemůže doufat ani ten největší lesnický snílek. Se stupněm poznání a zvláště ponaučení z vlastních chyb, kterých jsem se dopouštěl při vnosu jedle do mnou spravovaných porostů, předkládám doporučení k obhospodařování jedle. Úspěchem v nejbližší budoucnosti, při značném úsilí, bude dosažení zastoupení jedle alespoň tak, jak je uvedeno v koncepci úprav druhové skladby (VOKOUN). 16 % zastoupení na stanovištích oglejené a podmáčené řady v HS 57 a 59, 9 % v HS 47 a 6 % ve vyšších polohách v HS 51, 53, 55, 75 a 77. Na tato stanoviště bychom se měli soustředit. V první etapě bychom měli vybrat v těchto HS optimální porosty pro uskutečnění druhové přeměny v takovém rozsahu, který budeme schopni realizovat formou přirozené obnovy a nebo umělým vnosem jedle. Jaké porosty by to měly být? V prvé řadě takové, které budeme moci přeměňovat na porosty jednotlivě nebo skupinovitě výběrné a porosty podrostně obnovované, nacházející se ve IV. a V. věkové třídě, s dlouhou, min. 40letou zmlazovací dobou pro jedli a další 20letou dobou pro obnovu buku a smrku s výhledem, že v dalším obmýtí ve vhodných růstových podmínkách by mohly tyto porosty dále pokračovat až k dosažení výběrné struktury lesa skupinovitým uspořádáním různě vysokých a různě tlustých stromů. Poněvadž se částečně nebude jednat o "obnovní těžbu" v duchu zákona, ale o promyšlenou přípravu porostu k udržení jedlového nárostu či výsadby na poměrně malých plochách vhodně rozptýlených po ploše porostu, vybraných buď přírodou - vývraty, kůrovcové, soušové proředění nebo vyhledávaných, pro jedli optimálních stanovišť, s úmyslným snížením zakmeněním asi na 0,85, nic tomuto vnosu jedle nebrání. A dále porosty světlomilných dřevin (bor, md, db), které budeme obhospodařovat formou dvouetážových porostů se zahájením podsadby již ve II. a III. věkové třídě, přirozeně proředěných, se zakmeněním 0,9 s výskytem řídkých porostů trav. Na ostatních lokalitách tam, kde budeme moci použít přípravný les se zahájením podsadby v I. věkové třídě. Jako anomálii přirozeného zmlazení jedle můžeme považovat její výskyt na holinách, jako individuální součást genového pokladu druhu s náhodnou adaptací v evoluční variantě, s jedinci pionýrské povahy. Nelze však doporučit úmyslnou výsadbu jedle na holiny.

Především se bude jednat o genové základny s příměsí jedle, o porosty smíšené s jedlí a bukem, dubem. A dále přeměňované smrkové a borové monokultury na těchto stanovištích, vnitřně zpevněné, úrovňově, strukturně a skupinovitě vychovávané. Samozřejmě budou v našem zájmu i stanoviště exponované řady, které často vykazují výběrnou strukturu a všechny ostatní porosty, ve kterých je zastoupena jedle a přirozeně se tam obnovuje. Za nanejvýš naléhavé považuji uvědomění si, že prognózy spojené s globálním oteplováním nebo i ochlazováním přinesou s sebou do přírodních podmínek střední Evropy vláhový deficit v následujících 100 létech o několik desítek procent, pravděpodobně i teplotní rozptyl od letních veder po extrémní mrazy, což ve svém důsledku bude znamenat zhoršení růstových podmínek pro život klimaxové jedle. Proto doporučuji k umělé obnově jedle upřednostnit porosty na HS 47, 57 a 59 a zvážit na těchto lokalitách obnovu odvodňovacích sítí. V HS 51, 53, 55, 77 a 79 tam, kde budou porosty s vhodnými mikrostanovišti pro jedli (okolo pramenišť, v úžlabinách a na bázích svahů, s pionýrskými dřevinami, ostružiníkem apod.) a při dostatku jedlových sazenic vypěstovaných v podokapových školkách nebo uměle cloněných ve školkách, zahájit umělou obnovu jedle. V ostatních porostech usilovat o zachování jedle jen tam, kde se jedle přirozeně obnovuje. Umělý vnos jedle na ostatní stanoviště považuji za příliš riskantní, neefektivní, pracné a náročné na čas lesníka. S ohledem na ekologické nároky jedle nelze ustoupit od požadavku přeměny stejnověkých porostů alespoň na skupinovitě výběrný les nebo les dvouetážový. Částečná nestejnověkost a skupinovité uspořádání porostů přispívá ke zvýšení ekologické stability a biodiverzity lesních porostů a je neodmyslitelná při úsilí o restauraci obhospodařování jedle. Jde tedy o vytvoření vertikálního zápoje korun a odpovídající rozrůznění kořenového systému, jako důsledek druhové a věkové struktury.

Ke zhoršení zdravotního stavu a snížení biodiverzity našich lesů v neposlední řadě přispělo nepřiměřené myslivecké obhospodařování spárkaté zvěře po 2. světové válce nejenom u nás, ale v celé střední Evropě. Vysoké stavy zvěře ztěžují přirozenou obnovu všech dřevin a prakticky znemožňují druhovou přeměnu smrkových a borových monokultur na převážné části našich lesů. Tam, kde se to daří, tak jenom se značným úsilím lesníka a s nemalými finančními vklady. Statistické údaje (se známou chybou statistiky) o odstřelu spárkaté zvěře v ČR nás opravňují ke konstatování, že stavy jelení, srnčí, daňčí, mufloní zvěře a siky dnes několikanásobně překračují stavy před 50-60 léty. U jelení zvěře 7×, u srnčí 3×, u daňčí 15×, u mufloní 40×! Představa, že stavy zvěře se v dohledné době sníží na takovou úroveň, že umožní odrůstání jedlové sadby bez ochrany, je nereálná a jejím uplatňováním by vzniklo více škody než užitku. Opodstatněná může být pouze v oblastech (např. Beskydy), kde je jedle v optimu a spontánně se zmlazuje. O navrácení predátorů (vlk, kde je vysoká zvěř, a orla a rysa mj.) do naší přírody si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Proto tam, kde jedli pracně umělou obnovou v relativně minimálních množstvích teprve do porostů zavádíme, musíme používat celoplošné trvalé oplocení obnovních ploch o velikosti i 20 ha, ba i větších. Již J. Wachtel při uskutečňování své ukázkové tmavé seče v r. 1870 ji oplotil, dokonce s kamennými sloupky, které tam vydržely přes 100 let!

Závěr

Pokusil jsem se na základě publikovaných, ale i odpozorovaných dat předložit rámcové doporučení pro obhospodařování jedle. Aplikace pěstebních a těžebních postupů a probírkových metod známých ze zařizovatelské praxe nebudou pro jedli tím "pravým ořechovým". Když ne všeobecně pro všechny dřeviny, tak jistěže pro restauraci jedle a jedlových porostů budeme muset opustit koncepci lesa věkových tříd a interpretaci, že trvalost lesa je trvalost produkce dřevní hmoty. Ministerstvo zemědělství požaduje od LČR (2004) uplatňování přírodě blízkých způsobů obhospodařování lesů. Kde jinde bychom měli začít, než v porostech, v kterých usilujeme o navrácení jedle? Bude nutno v modelu funkčně integrovaného hospodaření s jedlí hledat způsob rehabilitačního hospodaření s využíváním přírodních procesů, uplatňování ekosystémových hledisek, bioekologických a genetických nároků jedle. Jedli musíme zachránit, abychom zachránili přirozený obraz středoevropských lesů!

Lesnický konservatismus, jako jeho nepoučitelnost z chyb našich předchůdců, je známý. Z historie jsou známy návrhy, aby se vedla grafická, numerická a textová hospodářská evidence - jakási "kronika" obhospodařovaných porostů. Nebyly vyslyšeny. V diskusi o obhospodařování jedle se často zdůrazňují specifické přírodní podmínky. A právě takovéto "curriculum vitae" o jedli by v budoucnu mohly být pomocnou rukou lesníkům, jak postupovat v konkrétních podmínkách. Chce to jen zanícené "fandovství" k té "lesní panně, jemného replica patek philippe uk vzezření, s pěkným účesem na dvě strany stojícího jehličí" - k jedli, jak o ní píše Háj v r. 1921. Některé údaje z Blossoming Flowers and Gifts Voucher Codes

Jan Metzl, Chlum u Třeboně

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz