Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Do diskuse k článku J.Metzla o jedli

(7.4.2004 6.30, M. Košulič st.)

1) Podle mého názoru J. METZL ve svém článku (odkaz na článek) dobře vystihl povahu stanovišť a porostů, kde by se o obnově jedle (ať přirozené či umělé) mělo uvažovat přednostně. K tomu však jednu nikoliv nepodstatnou poznámku: není vhodné kultivovat jedli byť do polostínu (v raném věku silnějšího), zpravidla kotlíků nebo přirozených porostních mezer a světlin, což jsou zcela nejběžněji vyhledávaná místa pro ni, pokud tam v jejím bezprostředním růstovém prostředí nejsou některé doprovodné dřeviny, v raném stadiu nejrůznější pionýry (bříza, jíva, jeřáb aj.) nevyjímaje, ba přednostně. Je ovšem jisté, že nejhorším prostředím pro jedli je holina bez krytu pionýrů alespoň v trochu hustších skupinách vytvářejících ochranný "porost". Takový ochranný kryt - krycí houštinu - jedle ke svému optimálnímu vývoji vysloveně vyžaduje i v mýtních (či skoro mýtních) porostech. Výsadbě jedle do "holých" kotlíků či prořídlých smrčin (každého věku) prostých jakéhokoliv podrostu je vhodné se vyhnout. Je jedinou věcí, podle DANNECKERa (1955), s kterou se musí v zacházení s jedlí spěchat: takovou krycí houštinu včas, rychle založit a jedli kultivovat teprve do ní. Vytvoří se třeba ploškovým výsevem včas sklizeného a rozmačkaného jeřábu (do poloviny srpna), výsevem klenu do stejných plošek, ano i lípy, nebo sadba olše a osiky v řídkém sponu (2,5-3tis./ha). Až tam tyto dřeviny vzrostou do 1-2 m, doplní se jedle. Proto by se jedlí měly přednostně vysazovat taková místa s všemožnou přízemní vegetací, která v porostních mezerách jíž existují a jiná trpělivě připravovat. Kde se již jedle v "halových" smrčinách bez podrostu vyskytuje, je vhodné takovou krycí houštinu vytvořit dodatečně stejným postupem jak uvedeno shora. Pochopitelně vhodným prostředím pro jedli jsou i mezery v mlazinách různých hospodářských dřevin, tedy i ve smrku a borovici; nejlépe ale, když se v nich na sadebních místech vyskytuje příměs i jiných, třeba pionýrských dřevin. Čili: místa pro jedli se poctivě vyhledávají, příp. připravují.

2) Jedli již několik staletí (a dodnes) decimuje zvěř. To vyplývá z bezpočtu příspěvků mnoha autorů v běhu času, jak přibývalo lesnické literatury a o tomto tématu zvláště. Nehodlám rozvádět již trapně známý a ještě trapněji nevyřešený problém. Neboť, mimochodem, jde o důkaz, jak všemocnou je zábavní činnost relativně mikroskopické skupiny lidské společnosti, zvaná myslivost. Protože je naprosto v nedohlednu, že by víceméně ustoupila do pozadí mj. i ve prospěch jedle, nezbývá než jedli i nadále chránit i uměle plotem. A tady rovněž doporučuji místo všemožných malých oplocených jedlových sadeb a zmlazení oplocovat celé porosty, jak se o věci zmiňuje J. Metzl. V tom odkazuji na svůj článek ve Světě myslivosti č.1/04 a diskusní příspěvek k tomu tématu od Ing. Veškrny, zařazený pouze do internetové diskuse Světa myslivosti. Každý nechť si sám provede potřebné nákladové kalkulace s "velkými" a "malými" ploty. Já jsem vypočítal 5leté náklady na ochranu kultury s 15% jedle ve třech pětiarových oplocených skupinách a s další individuální ochranou rovněž 15% buku a se smrkem na zbytku plochy ve výši 54000 Kč/ha. Naproti tomu ochrana 20 ha plochy obnovované smrčiny oborním plotem v přepočtu na 1 ha 10800 Kč, tj. pětina předchozího nákladu. To znamená, že velkými ploty lze ochránit 5ti násobek lesní plochy proti dosavadním zvyklostem. A to snad stojí za úvahu. (Nevím, proč bychom měli mít obavy o spolehlivost velkých oplocených ploch při dobré kontrole a údržbě, když při oborních chovech zvěře se na oplocení jednoznačně spoléhá.)

(odkaz na článek J.Metzla)

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz