Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Objemová produkce některých obnovních postupů

(7.4.2004 6.20, Milan Košulič st.)

Úvod

O ekonomické prosperitě lesního majetku rozhoduje mj. i objemová produkce dřevní hmoty, promítnutá do produkce hodnotové. Realizují se různými druhy těžeb: nahodilými, výchovnými a těžbou obnovní. Je pochopitelné, že různá intenzita, časové a prostorové situování těžebních zásahů má vliv i na celkovou objemovou produkci. Vzniká tudíž otázka, jak se v tom směru od sebe jednotlivé těžební koncepce liší. Exaktní zjišťování výnosových rozdílů jednotlivých obnovních postupů na základě přesných experimentů je velmi obtížné. Proto se většinou disponuje jen dílčími výsledky, často zatíženými jistými metodickými nedostatky. Dlouhodobá šetření v mezích dlouhých obnovních dob za přísně srovnatelných podmínek snad vůbec nejsou k dispozici. Jistou orientaci o tom však mohou podat modelové kalkulace s využitím růstových tabulek s redukovanými přírůsty podle zakmenění, např. ASSMANN-FRANZových (1963) pro smrk. Taková modelová srovnávací kalkulace objemové produkce pro sedm obnovních postupů ve smrkových porostech jsou obsahem této práce.

Nástin problematiky

Základní požadavek trvale udržitelného hospodaření v lesích spočívá v trvalém udržení porostní zásoby na každé dílčí ploše a trvalé možnosti těžby dřeva, mimo trvalé poskytování ostatních funkcí lesů. „'Rozhodnutí o způsobu těžebního postupu zda to bude seč clonná, skupinovitě clonná, výběrná nebo seč zaměřená na dosažení určité cílové tloušťky – je přitom nepodstatné', jak to jednoznačně formuloval např. MOSANDL (1993) a jak to již 50 let chápe i autor této studie“, napsal POLENO v r. 1998 ve své knížce „Výběr jednotlivých stromů k obnovní těžbě v pasečném lese“. Je ovšem otázka, zda tomu tak je i z hlediska objemové produkce.

Na konferenci o hospodářských způsobech vysokokmenného lesa v r. 1971 konstatuje ČÍ?EK toto: „Z dosavadních poznatků tedy vyplývá, že hospodářské a provozní způsoby se pravděpodobně jen málo navzájem liší množstvím produkce, v některých případech však mnohem výraznější kvalitou produkce. Ve specifických podmínkách je možno konstatovat značné rozdíly ve stabilitě porostů a bezpečnosti provozu. (...) Značně se však liší svými nároky na živou práci.

Odsunutím holé seče na vedlejší kolej přírodě blízkého obhospodařování lesů se problematika objemové produkce lesa přesouvá do rámce převážně podrostního a násečného hospodářského způsobu a odvíjí se z těchto základních poznatků:

Neholosečná těžba se realizuje při různých obnovních postupech během různě dlouhé obnovní a zmlazovací doby a tudíž i s různou těžební intenzitou, mimo proměnlivé vlivy stanoviště a druhové skladby. Lze tudíž předpokládat, a výsledky dílčích výzkumů to dokládají, že rozdíly uvedených produkčních faktorů mají vliv na souhrnnou objemovou produkci různých obnovních postupů, protože se promítají do různě velkého a dlouhého světlostního přírůstu mateřského porostu a tlumení růstu podrostu pod vlivem snižujícího se zakmenění. ČÍ?EK v této věci uvádí toto: „Je pochopitelné, že při obnově ovlivňujeme hektarový přírůst, který je základním produkčním ukazatelem, hlavně stupněm redukce porostní zásoby během dílčí obnovní doby. Postup redukce závisí jednak na hospodářském stavu porostu, jednak na potřebě přípravy příznivých ekologických podmínek pro vznik a vývoj podrostu. Nelze tedy srovnávat produkci rozpracovaného porostu s porostem plně zakmeněným. Takové porovnání může mít význam jen v počáteční přípravné fázi obnovy, v níž může přírůst do značné míry nahradit úbytek, který by jinak vznikl snížením zakmenění. Postupuje-li redukce dále, nemůže ani značný světlostní přírůst tuto ztrátu nahradit. O to však ani nejde, protože úbytek přírůstu mateřského porostu musí nahradit potenciální přírůst podrostu. Jde o to upravit stav snížené porostní zásoby pěstebním výběrem tak, aby při potřebné výši zásoby byl její přírůst za dílčí obnovní dobu co nejvyšší. Je tedy zřejmě výhodné, mají-li ponechané stromy během obnovní doby co nejvyšší přírůstavost, kterou vyjadřuje přírůst na 1 plm stromové hmoty nebo její reciproká hodnota, procento přírůstu na objemu.

Metodika výpočtů – modelových kalkulací

Cílem modelových kalkulací je orientační zjištění množství souhrnné objemové produkce sedmi vybraných obnovních postupů pomocí růstových tabulek (viz dále), a to za stejnou produkční dobu. Tu představuje ve výpočtech věk porostu s nejdelší obnovní dobou a tudíž i s nejdelším produkčním věkem v rámci vybraných obnovních postupů. Zde je to 140 roků.

Jednotlivé obnovní postupy jsou pomocí redukčních tabulek pro smrk kalkulovány v rámci:

Dále jsou obnovní postupy definovány:

K výnosovým kalkulacím jsou použity „Přírůstové redukční tabulky po smrk“ (ASSMANN-FRANZ: „Tafeln für optimale Bestockungsdichte und Zuwachs-Reduktionstafeln für Fichte“, 1963) s údaji přírůstu podle stupně zakmenění od 0,4 do 1,1; pro nižší stupně zakmenění jsou přírůsty extrapolovány; výpočty se týkají čistého smrkového porostu.

Postup výpočtů výnosových a obnovních ukazatelů (běžného přírůstu, těžby, pohybu zásoby a zakmenění) mateřského porostu podle tabulek:

A) Při celoplošném výběru jednotlivých stromů k obnovní těžbě (obnovní postupy 1 a 3)

B) Při postupné redukci zásoby na jednotlivých obnovních polích (obnovní postupy 2, 4, 5, 6, 7)

U každého obnovního postupu jsou vypočítány a srovnávány tyto výnosové údaje:

Potenciální přírůst podrostu je kalkulován pomocí dále uvedených časových údajů takto:

Celková objemová produkce porostu při různých obnovních postupech je součtem dílčích hektarových objemových produkcí:

SaPp (140 r.) = Ppo + PP + PM

Použití ASSMANN-FRANZových redukčních tabulek v modelových kalkulacích (vydání z r. 1967):

Poznámka: srovnávací metoda pomocí tabulek „je sice jednoduchá a rychlá, ale také nejméně spolehlivá. Růstové procesy konkrétních porostů nedopovídají číselným údajům tabulkovým, které představují průměry z rozsáhlých oblastí s různými ekotypy dřevin a s různými způsoby hospodaření. Přitom právě běžný přírůst je velmi citlivá veličina, což odpovídá matematickému tvaru veličiny jako derivace“ (POLENO, 1999). Metodicky není tedy použití tabulek pro daný účel zcela přesné a příhodné; na druhé straně však umožňují sledovat vývoj zvolených taxačních veličin za růstově absolutně stejných podmínek, jaké nelze v reálných přírodních poměrech vůbec zajistit. Mimoto modelové kalkulace nesledují absolutní přírůstové hodnoty, ale relativní výnosové vztahy mezi srovnávanými obnovními postupy, a tomu způsob použití tabulek plně vyhovuje.

Stručný popis porovnávaných obnovních postupů

1. Celoplošná obnova výběrovou sečí nízké intenzity odpovídající „těžbě cílových tlouštěk“ (TCT)

Pro zjednodušení výnosových výpočtů a srovnávací účel je použita varianta s návratnou dobou 10 let a s předem stanovenou obnovní dobou 70 let, tj. v rozmezí věku porostu 70-140 let, s osmi těžebními zásahy a s běžnými přírůsty jen pro stanovenou obnovní dobu, ačkoliv se během tohoto postupu ve skutečnosti realizuje i nadále během další existence porostu do předem nestanovené doby (závislé na postupném dozrávání C2-stromů do mýtní zralosti). Počínaje třetím těžebním zásahem se těžba provádí „přesně“ ve výši běžného přírůstu za návratnou dobu (první dva zásahy jsou úklidovou těžbou převážně negativním výběrem). V reálném provozu při tomto postupu se obnovní doba předem neurčuje, těžební intenzita odpovídá přibližně hodnotě PBP za návratnou dobu, na středních až lepších bonitách 40 – 50 plm za 5-6 let.

Předpokládají se selekční těžební zásahy ve smyslu TCT.

V rámci 70ti leté obnovní doby se předpokládá zmlazovací doba 50 let, zpožděný vznik náletu o 5 roků, zdržení růstu náletu odhadnuto s ohledem na dlouhodobé a jen pozvolna klesající zakmenění mateřského porostu na 13 let, tj. nejdéle ze všech porovnávaných obnovních postupů.

Vypočítaný průměrný věk podrostu k = 36 r., obnovní pole = celý porost.

2. Okrajová seč clonná začínající násekem, maloplošnou holou sečí výměry 1 ha

Obnovní doba 30 r., zmlazovací doba 12 r., návratná doba 6 r.

Poloha obnovní doby ve věku porostu 85-115 r., z = 2 r., zd = 3 r.

Obnova na 1. OP je provedena holou sečí, na dalších OP clonnou sečí třemi zásahy intenzitou 30-50-100 %.

Vypočítaný průměrný věk podrostu k = 41 r., na 1. OP provedeno zalesnění, na dalších OP se předpokládá přirozená obnova, 5 OP.

3. Clonná seč skupinová

Obnovní doba 40 r., zmlazovací doba 30 r., návratná doba 10 r.

Poloha obnovní doby ve věku porostu 80-120 r., z = 5 r., zd = 8 r.

Postupné zakládání clonných skupin na výšku porostu na celé ploše porostu do cca 40 % její výměry s přechodem k obnově jednotlivým výběrem mezi obnovovanými skupinami.

Obnova se rozvíjí v závislosti na 5ti těžebních zásazích podle těžebních procent: 12-29-40-67-100.

Vypočítaný průměrný věk podrostu k = 38 r., 1 obnovní pole.

4. Postupná okrajová seč holá maloplošná (1 ha)

Obnovní doba 21 r., návratná doba 7 r.

Poloha obnovní doby ve věku porostu 90-111 r.

Obnova zalesněním ihned po těžbě;

Vypočítaný průměrný věk kultury k = 39 r., 4 obnovní pole.

5. Okrajová clonná obnova s přesunutými kotlíky

Obnovní doba 42 r., zmlazovací doba 21 r., návratná doba 7 r.

Poloha obnovní doby ve věku porostu 80-122 r.; v kotlících a mezi kotlíky zd = 4 r., mezi kotlíky z = 3 r.

3 holosečné kotlíky á 10 arů = 0, 30 ha, předsunuté okrajové clonné seči na každém dalším OP, mezi kotlíky jednotlivý výběr třemi zásahy intenzitou 30-50-100 %.

Kotlíky se zalesňují, mezi kotlíky přirozená obnova.

Vypočítaný průměrný věk nové generace (kultury + nárostů) k = 38 r., 5 OP.

6. Okrajová seč dvoufázová (se třemi zásahy)

Obnovní doba 30 r., zmlazovací doba 10 r., návratná doba 5 r.

Poloha obnovní doby ve věku porostu 85-115 r.; z = 3 r., zd = 3 r.

Clonná seč třemi zásahy intenzitou 30-50-100 %.

Vypočítaná průměrný věk podrostu k = 37 r., 5 OP.

7. Okrajová seč třífázová (se čtyřmi zásahy)

Obnovní doba 42 r., zmlazovací doba 21 r., návratná doba 7 r.

Poloha obnovní doby ve věku porostu 80-122 r., z = 3 r., zd = 4 r.

Clonná seč čtyřmi zásahy těžební intenzitou 30-40-50-100 %.

Vypočítaný průměrný věk podrostu k = 35 r., 4 OB.

Výnosové kalkulace

Zkratky platné pro všechny případy obnovních postupů:

  1. CT = celková mýtní těžba v plm sk./ha (včetně „úklidové těžby“ před zahájením obnovy),

  2. CP = celkový přírůst mateřského porostu za obnovní dobu v plm sk/ha,

  3. Pphp = průměrný přírůst věkový mateř. porostu v plm sk/ha,

  4. průměrný věk nové generace lesa (kultury, podrostu-zmlazení) = k = p+d = (ZD–z–zd):2+d,

  5. Ppo = potenciální produkce podrostu ve věku k v plm sk/ha,

  6. PP = předmýtní produkce do doby zahájení obnovy mateř. porostu v plm sk/ha,

  7. SaP = celková objemová produkce do potenciálního věku porostu 140 r. v plm sk/ha,

  8. SaPp = celkový průměrný přírůst věkový mateřského a nového porostu v plm sk/ha,

Poznámka: výnosové výpočty nejsou pro jejich rozsah uváděny, jsou uloženy u autora.

1. Celoplošná obnova výběrovou sečí nízké intenzity odpovídající TCT

OD = 70 r. (70-140 r.), ZD = 50 r., ND = 10 r., ostatní viz nahoře

Výsledky:

a) CT = 613 + 59 = 672

b) CP (za OD = 70 r.) = 672 – 530 + 499 = 641 (kontrola: 582 +59 = 641)

c) PPhp = 672 + 499 = 1171 : 140 = 8,36

c1) k = (50-5-13) :2 + 140 – 120 = 16 + 20 = 36 r.

d) PPo = 271

e) PP = 286

f) SaP = 271 + 286 + 1171 = 1728

g) SaPp = 1728 : 140 = 12,34

2. Okrajová seč clonná začínající násekem (holou sečí maloplošnou 1 ha)

OD = 30 tr., (85-115 r.), ZD = 12 r., ND = 6 r., ostatní viz nahoře

Výsledky:

a) CT = 727 + 76 = 803

b) CP = 803 – 639 = 164

c) PPhp = 803 : 115 = 6,98

c1) k = Sk1-5/OP/ : 5 = (55+46+40+34+28):5 = 40,6 r. zaokr. 41 r.

d) PPo = 359

e) PP = 387

f) SaP = 359+387+803 = 1549

g) SaPp = 1549 : 140 = 11,06

3. Clonná seč skupinová

OD = 40 r. (80-120 r.), ZD = 40 r., ND = 10 r., ostatní viz nahoře

Výsledky:

a) CT =856 + 67 = 923

b) CP = 923 – 606 = 317

c) PPhp = 923 : 120 = 7,69

c1) k = (30-5-8) : 2 + (140-120) = 38 r.

d) PPo = 306

e) PP = 354

f) SaP = 306+354+923 = 1583

g) SaPp = 1583 : 140 = 11,30

4. Postupná okrajová seč holá maloplošná (1 ha)

OD = 21 r. (90-111 r.), ZD = 0, ND = 7 r., ostatní viz nahoře

Výsledky:

a) CT = 715 + 79 = 794

b) CP = 794 – 668 = 126

c) PPhp = 794 : 111 = 7,15

c1) k = S1-4/OP/ : 4 = 158 : 4 = 39 r.

d) PPo = 324

e) PP = 420

f) SaP = 324+420+794 = 1538

g) SaPp = 1538:140 = 10,98

5. Okrajová clonná seč s předsunutými kotlíky

OD = 42 r. (80-122 r.), ZD =21 r., ND = 7 r., ostatní viz nahoře

Výsledky:

a) CT = 767 + 73 = 840

b) CP = 840 – 606 = 234

c) PPhp = 840 : 122 = 6,88

c1) k = S1-5/OP) : 5 = (49+46+39+32+25) : 5 = 38,2 zaokr. 38 r.

d)PPo = 306

e) PP = 354

f) SaP = 306+354+840 = 1500

g) SaPp = 1500 : 1240 = 10,71

6. Clonná seč okrajová dvouzfázová

OD = 30 r. (85-115 r.), ZD = 10 r., ND = 5 r., ostatní viz nahoře

Výsledky:

a) CT = 746 + 77 = 823

b) CP = 823 – 639 = 184

c) PPhp = 823 : 115 = 7,15

c1) k = S1-5/OP/ : 5 = 185 : 5 = 37 r.

d) Ppo = 289

e) PP = 387

f) SaP = 289+387+823 = 1499

g) SaPp = 1499 : 140 = 10,70

7. Clonná seč okrajová třífázová

OD = 42 r. (80-122 r.), ZD 21 r., ND = 7 r., ostatní viz nahoře

Výsledky :

a) CT = 764 + 74 = 838

b) CP (za OD=42r.) = 838-606 = 232

c) PPhp = 838 : 122 = 6,86

c1) k = S1-4/OP/ : 4 = 142 : 4 = 35 r.

d) Ppo = 254

e) PP = 354

f) Sap = 254+354+838 = 1446

g) SaPp = 1446 : 140 = 10,32.

Tabulka 1: Souhrnný přehled objemové produkce „starého“ a „nového“ smrkového porostu za produkční dobu 140 let vybraných obnovních postupů

číslo řádku

obnov. postup

počet obnovních polí

obnovní doba (OD)

zmlazovací doba (ZD)

návratná doba (ND)

počet zásahů

prům. věk podrostu

potenc.produkce nového porostu (podrostu)

předmýtní produkce mateř. porostu

obnovnví těžba mateř. porostu









m3 s k.

%

m3 s k.

%

m3 s k.

%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1

1

1

70 (70-140)

50

10

8

36

271

100

286

100

672

100

2

2

5

30 (85-115)

12

6

6

41

359

132

387

135

803

119

3

3

1

40 (80-120)

30

10

50

38

306

113

354

124

923

137

4

4

4

21 (90-111)


7

4

39 1)

324

120

420

147

794

118

5

5

5

42 (80-122)

21

7

7

38

306

113

354

124

840

125

6

6

5

30 (85-115)

10

5

7

37

289

107

387

135

823

122

7

7

4

42 (80-122)

21

7

7

35

254

94

354

124

838

125

Pokračování tabulky



číslo řádku

obnov. postup

PP + CT: realizovaná objemová produkce

SaP: celková objemová produkce do věku 140 let

CP: celkový a prům. přírůst mateř. porostu za obnovní dobu

Pphp: prům. přírůst věkový mateř.porostu (vztažen k věku por. na konci OD

SaPp: celkový prům. přírůst věkový mateř. + nového por.



Sa

roční prům.

%

m3 s k.

%

Sa

roční prům.

%

m3 s k.

%

m3 s k.

%



m3 s k./ha




m3 s k./ha






1

2

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

1

1

958

6,84

100

1728

100

641

9,15

100

8,36

100

12,34

100

2

2

1190

8,5

124

1549

90

164

5,46

60

6,98

93

11,06

90

3

3

1277

9,12

133

1583

92

317

7,92

87

7,69

92

11,3

92

4

4

1214

8,67

127

1538

89

126

6

66

7,15

86

10,98

89

5

5

1194

8,52

125

1500

87

234

5,57

61

6,88

82

10,71

87

6

6

1210

8,64

126

1499

87

184

6,13

67

7,15

86

10,7

87

7

7

1192

8,51

124

1446

84

232

5,52

60

6,86

82

10,33

84

Poznámky: 1) průměrný věk kultury

Zhodnocení výsledků

Rozdíly vypočínaných taxačních veličin mezi jednotlivými obnovnímu postupy jsou uváděny v % hodnot obnovního postupu 1 – celoplošné výběrné seče (TCT) = 100 %

Celkový průměrný přírůst věkový mateřského a nového porostu (SaPp), sloupec 25+26 tabulky:

Realizovaná objemová produkce (těžba) za celou produkční dobu 140 let (PP+CT), sloupec 15+16+17:

Jelikož obnovní těžba se u OP-1 realizuje nejnižší možnou těžební intenzitou, nepřekvapuje, že hodnota ukazatele PP+CT je nejnižší právě u OP-1 (100 % = 958, resp. 6,84); nejvyšší hodnotu má u OP-3 (133 %) a OP-4 (127 %). Rozdíly ostatních OP proti OP-1 jsou značně vyrovnané (124-126 %).

Potenciální produkce mladého porostu (PPo), sloupec 9+10:

Její závislost na průměrném věku podrostu se promítá do nejnižší hodnoty objemové produkce u podrostu s nejnižším průměrným věkem. Ten byl vypočítán u OP 7 – 35 r. , OP 1 – 36 r. kdežto nejvyšší průměrný věk a tudíž i nejvyšší hodnota PPo je u OP 2 – 41 r. Rozdíly potenciální produkce mladého porostu se pohybují v rozmezí 38 % (94-132 %, když 100 % je u OP-1) Jde tudíž o nejproměnlivější ukazatel. V modelových kalkulacích byl uplatněn nevýše optimistický předpoklad, tj. vznik přirozeného zmlazení na celé porostní ploše. A navíc s poměrně včasným začátkem zmlazování po první obnovní seči, většinou do 2-3 let. U holé seče, resp. kombinace holé seče s clonným postupem, dochází ke vzniku kultury na holé seči ihned po těžbě a nevyskytuje se žádné zdržení v jejím růstu porostní clonou. Těmito okolnostmi jsou znevýhodněny clonné seče s dlouhou zmlazovací a obnovní dobou, zejména u OP 1, 2 a 4.

Celkový a průměrný přírůst starého porostu během obnovní doby (CP), sloupec 20+21+22:

Vyznačuje se značnými rozdíly dosažených přírůstových hodnot mateřského porostu, a to v průměru na 1 rok v mezích od 100 % (9,15 plm/ha) u OP-1, přes 87 % u OP-3 do 60 % u OP-2 a 7; celkové rozpětí rozdílů činí 40 %; OP-1 a OP-3 dosahují v tomto ukazateli nejvyšších přírůstových hodnot v průměru za 1 rok (100, resp 87 %); to dokazuje, že nejvyšší využívání individuální stromové přírůstavosti se dosahuje při jednotlivém výběru na celé ploše porostu při dlouhé zmlazovací a delší návratné době.

Závěr

Z hlediska objemové produkce je z hodnocených obnovních postupů nejefektivnější obnovní postup č. 1 těžba cílových tlouštěk, protože:

Modelové kalkulace objemové produkce sedmi vybraných obnovních postupů včetně postupné maloplošné okrajkové holé seče víceméně potvrzují v úvodu uvedené konstatování J. ČÍ?KA, že „hospodářské a provozní způsoby se pravděpodobně jen málo navzájem liší množstvím produkce...“ V celkovém průměrném přírůstu věkovém starého a mladého porostu se totiž holá seč liší od zde nejefektivnější výběrové seče na bázi těžby cílových tlouštěk „jen“ o 11 % nižší produkcí, ostatní obnovní postupy v rozpětí 10 až 16 %; ze střednědobého hlediska celkového i průměrného výnosu objemového výnosu, tj. za jednou generací dohlédnutelnou délku obnovní doby, jde však o rozdíly značné, jelikož rozdíly mezi sledovanými obnovními postupy se v celkovém a průměrném periodním přírůstu za obnovní dobu pohybují v rozmezí 40 %.

Modelové výnosové kalkulace poskytují další důvody pro diferencovaný výběr obnovních sečí v rámci obnovních podmínek a mnohem masívnější využívání i obnovního postupu na bázi těžby cílových tlouštěk, tj. těžbu v podstatě výběrového charakteru nízké těžební intenzity.

Únor, 2004

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz