Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Diskuse o jedli pokračuje

(24.6.2005 18.40, Milan Košulič st.)

(Nabídnuto do listárny Lesnické práce)

Těší mne a jistě každého, koho jedle "baví". Zasloužil se o to pan Ing. Petr Hnitka (dále jen autor) v Listárně LP 6/05. V jeho článku je několik zajímavých názorů. Proto si dovoluji ještě něco k nim říci.

1) K délce clonění jedle : v přírodních lesích bývá jedle cloněna velmi dlouho, 150 - 200 let. V roce 1955 DANNECKER (superznalec jedle) napsal: " Dříve byla zmlazovací doba jedle 60-70 roků, dnes se udržuje málo vhodně na 35-40 letech ", tj. v obou případech méně než polovina doby clonění v přírodním lese. Kdeže "loňské sněhy jsou", pokud jde o soudobé clonění jedle v podrostech. Když koneckonců v samotných učebnicích nalézáme z podrostních obnovních postupů jen málo takových, které sice počítají s délkou obnovní doby (OD) 40 let, ale všechny požadují úplné odclonění jedlových nárostů již při jeho výšce do 0,5-1,5 m (i J. KONŠEL uvádí při dosažení výšky 1 m), tj. přibližně do 10 - 20 let po nasemenění. V porovnání s přírodní skutečností to je pro jedli pramálo.

Souhlasím s autorem,chopard replica že prodlužování clonění jedle by nic nemělo bránit. Přitom se však nemusí hned usilovat o delší obmýtí, to vyplývá z funkce obmýtí v pasečném lese s podrostní obnovou. Začneme-li tedy jedlí podsazovat nahodile vznikající mezery po kůrovci apod. již třeba v 50-60 letých smrčinách, pak při 100 letém obmýtí může obnovní doba celého porostu trvat, aspoň teoreticky, 90-100 let, tj. do porostního věku 150 let. A to je dostatečně dlouho, aby to umožnilo směřovat k dobře strukturnímu "nepasečnému" lesu, o clonění jedle nemluvě.

2) Autor se obává ekonomických ztrát z poklesu produkce dříví a ze zvýšených nákladů plynoucích z výběrného (resp. podrostního) způsobu hospodaření, ke kterému by asi dlouhá obnova lesa s jedlí směřovala. Přitom uvádí potenciální finanční ztráty, " pokud o jedli nechceme jen diskutovat, ale její účast v lesích také skutečně zajišťovat". Tak v tom se autor mýlí. Nebudu k věci fantazírovat a raději hned uvedu příklad: při porovnání hospodářského výsledku obecního lesa v Kreuzbergu (Bavorský les) na základě těžby z výběrného lesa ve výši 19754 m 3 (= 3,96 m 3 /ha) a 35586 m 3 (= 4,35 m 3 /ha) z lesa pasečného se dospělo k tomuto výsledku (rok 1998): celkem tržby po odečtení nákladů činily v DM/m 3 : z pasečného lesa 101,98 (100%), z výběrného lesa 133,85 (131%). Další informaci o čisté hodnotové produkci různých hospodářských způsobů čtenář nalezne v knížce "Lesní zákon v teorii a praxi, 1997, str. 294 od autorů STANĚK a kol. Taková ekonomika ve prospěch cesty k výběrnému lesu a pak v něm samotném je logicky umožněna plným využíváním samočinných přírodních procesů jako tvůrčího agens biologické racionalizace, a produkcí prvotřídního kmenového dříví. To vše dokáže zhospodárnit celý proces obhospodařování výběrného lesa v takovém finančním řádu, o jakém se pasečnému lesníkovi ani nezdá (dle REININGERA cca 60 410 ÖS na 1 ha[MK1]). Takže, kdo chce v lesích prosperovat, nechť honem pospíchá do takového lesa.

Podobně mylné je tvrzení o poklesu produkce dříví ve výběrném či podrostním lese. O tom mne, kromě literatury, doplňkově přesvědčily mé vlastní modelové kalkulace. Jimi jsem porovnal sedm vybraných obnovních postupů: v celkovém přírůstu věkovém je výběrová seč na bázi těžby cílových tlouštěk ("jen") o 11 % výnosnější než holá seč, a to pokud jde o rámec dvou porovnávaných porostů; ale při opuštění věkových tříd a postupném přechodu k různověkému lesu s OD delší než polovina obmýtí, tedy s narůstající výměrou "mýtních" porostů, např. na 80% plochy LHC, jde o vyšší produkci v rámci takto strukturovaného LHC v řádu do 45% (závisle na celkové ploše "převedených" porostů).

3) Ke kompromisu mezi hospodářskými způsoby : pěstovat jedli, aby z ní vůbec něco bylo a zbylo do konce života porostu, je běh na dlouhou, přímo maratonskou trať. Přitom z toho, co jedle miluje, se nesmí nic slevit a její životní úspěch je skutečně věcí hospodářského způsobu. Ten podrostní, natož holosečný v jakékoliv podobě, není a nemůže být blízký optimu, za jaké jej mnozí považují a jak by se z jeho ekologických efektů zdálo. Totiž: většina obnovních postupů v jeho rámci sice může využívat i dlouhou OD okolo 40% let, ale všechny mají jeden společný metodický rys, v podstatě odporující biologii jedle, a to krátkou zmlazovací dobu (ZD), tj. brzké odclonění podrostu, jedlového nevyjímaje (viz ad 1). Podle mnoha německých "jedlových" lesníků (in HORNDASCH, 1994) neplatí pro budoucnost lesa s jedlí žádný kompromis, a dokonce jsou pochybné i ty kombinace, v nichž figuruje holá seč jakéhokoliv tvaru a velikosti. Nemohu zde podrobněji vysvětlovat. Jen stručně uvedu něco z významu stresu pro chřadnutí dřevin, jedle zejména, v dané souvislosti. Stres totiž může mít i tuto příčinu: v rámci areálu každé dřeviny a pěstebního postupu existují podmínky, které jí optimálně vyhovují, jiné pak, které jí sice ještě umožňují existovat, ale častěji je při nich vystavena nedostatkům vyvolávajícím stres. Ten způsobuje pokles vitality a snižuje konkurenční schopnost populace druhu vůči jiným druhům s rizikem vytlačení z biotopu (H. J. OTTO, 1994). To se může dotýkat především senzitivní jedle. Nedojde-li takovým stresem hned k jejímu úhynu, může však následovat trojí: genetický drift, reprodukční izolace jednotlivých stromů a zvýšení výskytu samoopylení. To nakonec vede k vyššímu zastoupení homozygotních, méně adaptabilních jedinců, k zúžení genetické proměnlivosti populace, a tedy i ke snížení ekologické stability ekosystému. Výsledek - chronické chřadnutí stromu nebo i celé populace a teprve po letech - zánik.

4) K bočnímu zastínění ploch s jedlí : v dubovém či borovém, vůbec dostatečně stabilním lese by zastínění trvající aspoň oněch 40 let, tj. bez rozšiřování, skutečně jedli "stačilo". Násek však nepřichází v úvahu pro rychlý pohyb vpřed a tím i brzké odclonění každé dřeviny, která na něm roste. Na holosečný kotlík s event. jedlí se vztahuje totéž, co platí pro všechny podrostní obnovní postupy, tj. krátká ZD, a to spojená buď s časným rozšiřováním kotlíků nebo rychlejším dotěžováním porostních částí mezi nimi, běžným pro podrostní obnovu a nápadným např. druhou polovinou obnovního čísla, častého i pro poměrně dlouhou OD 40 let (2233). Tedy: existence porostu vytvářejícího nějakým obnovním prvkem boční clonu sotvakdy může být tak dlouhá, aby jedli zajistila potřebnou intenzitu a trvání polostinné pohody. Takže zmínka autora o nekonečném množství variant na základě kompromisu mezi HZ holosečným a výběrným a z toho vyplývající kombinace HZ podrostního s násečným, využitelná pro obnovu jedle v jakýchkoliv porostních podmínkách, pokulhává na obě nohy.

Něco "trochu jiného" by mohla být skupinovitě clonná seč (GAYERův Femelschlag). Doznala v celé střední Evropě značného rozšíření. Mohla by být i pro jedli "dobrá", ale bohužel, má tytéž rysy "uspěchanosti" v uvolňování podrostu jako každá clonná seč obecně. Standardní postup péče o clonné skupiny jen malým počtem jednotlivých zásahů, odpovídajícím klasické clonné seči, tj. se 3 fázemi a ZD 10-20 let, jedli nevyhovuje (příliš přísné hledisko, že? Ano, to je, pro jedli však jiné být nemůže). Pokud tento nedostatek odstraníme zpomalením obnovní těžby, máme vyhráno: oběma nohama jsme totiž právě vstoupili do výběrného provozu, a to skupinovitě výběrnou sečí. A tu jsem již dříve popsal, mj. jako relativní jedlové optimum. Touto sečí by měl být obhospodařován každý porost s budoucí účastí jedle 10-15%, aby se vyvíjela v dobrém zdraví a měla v porostu trvalou účast. Mj. i proto, že využití individuálních přírůstových sil lesa a přírodních procesů pro ekonomizaci LH je možné jen výnosově vyrovnanou těžbou (těžba = přírůst), která je charakteristická právě pro výběrovou (výběrnou) seč. Není-li pro pěstování jedle existenčně nutný přímo typický výběrný les, pak je to les tomu skutečně blízký, tj. různověký, smíšený, s jistým zastoupením malých holých ploch zásadně nerozšiřovaných (nebo jen velmi málo) jako "dráždivých" podnětů k zachování větší genetické proměnlivosti jedle než v typickém výběrném lese. V pasečném lese pak přechod k němu výběrovou sečí. Z toho ani nyní nemohu nic slevit.

Podle mne však existuje jedno pěstební opatření umožňující použít přinejmenším jeden podrostní, resp. násečný obnovní postup, a to nejlépe kotlíkovou seč, i pro jedli: včasným zajištěním náhradní clony po skončení jakékoliv clony mateřským porostem; např. současně s kultivací jedle v kotlíku, nebo lépe časově předsunutě o 5-10 let, se v řídkém sponu (cca 3×3 až 4×4 m) vysází zpočátku rychleji rostoucí a polostín dočasně snášející dřevina, klen, jasan, osika, modřín, příp. olše. Ta by měla po skočení clony starého porostu jedli už předrůstat a převzít náhradní clonění možná dalších 30-50 let a jedlový problém v podrostním lese v podstatě vyřešit. Ale z daleka nejlépe také tím, že se porost mezi kotlíky od počátku obhospodařuje výběrovou sečí nízkou intenzitou těžby, mj. snižující i ohrožení větrem.

5) K ochraně jedle před zvěří : dnes ještě není průchodná myšlenka zrušení volných chovů spárkaté zvěře a jejího dočasného uzavření do záchovných obor v "kritických oblastech". Proto má smysl uvažovat takto: pro trvalé zastoupení jedle v lese s velkou spárkatou zvěří by měl být takový les také trvale oplocen. Po raném okusu totiž jedli hrozí ohryz a loupání, dokud kůra jedlí nezborkovatí, což trvá desetiletí. Nejlépe oplocením celých porostů (či jejich skupin) o ploše 20-50 ha (to je vyzkoušené). A to "oborními" ploty a s oborním režimem jejich kontroly a údržby. Každý jiný způsob dočasné ochrany, domyšlený až "dokonce" je v podstatě "nicotný", protože velmi drahý a nezaručující konečný efekt. A tak budiž jedle pěstována jen tam, kde to je možné a na co bude mít vlastník lesa peníze. Dotace z EU mj. i pro tento účel, jak uvádí autor, by se hodily.

Ing. Milan Košulič st., M. Albrechtice. Červen, 2005

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz