Přírodě blízké lesnictví

http://pbl.fri13.net/ – Alternativnč˝ lesnickč˝ ďasopis

Zakládání jedlobukových kultur

(11.12.2005 17.42, Milan Košulič st.)

V článku se věnuji tomuto problému v optimu výskytu jedle a buku, kde k oběma dřevinám přistupuje v přirozené skladbě i smrk, tj. na rozhraní 4. a 5. LVS až v 5. LVS. Tam měla jedle zastoupení 20 až 50 % a výhledově to má být 10 až 15 (20) %. Tudíž dost na to, aby při její tamní, dnes většinou jen vtroušené účasti (nebo úplné absenci) a při setrvávajících odporech prostředí, zejména škodách zvěří, bylo její umělé zavádění pěstebním problémem prvního řádu. Vzorem by měl být vznik a vývoj jedle v přírodních lesích v 5. LVS a dalším podnětem pak využívání všeho, co prospívá jejímu zdravému vývoji a současně zvyšuje i ekologickou stabilitu lesa.

Stručně o vývoji jedlo-buko-smrkového přírodního lesa

Pro tento les je typická časově odlišná výměna generací dřevin v rámci vývojového cyklu. Za jednu generaci jedle se vystřídají dvě generace buku. Přitom se zastoupení dřevin výrazně mění. Je-li buku méně než 20 %, jeho druhá generace nevzniká. Vzniká až ve stadiu rozpadu při výměně generace jehličnanů z okolních částí lesa. V částech se zvýšeným podílem smrku často vzniká dvojvrstevná výstavba. Smrk s jedlí tvoří horní vrstvu, buk vrstvu pod nimi. V porostech s převahou buku převládá stupňovitý a vertikální zápoj. Přitom dochází ke kratšímu útlaku jedle než v porostech s převahou jehličnanů, kde naopak je hojnější zápoj horizontální. Jedle se obnovuje převážně v mezerách velikosti hloučků (do 1-2 arů), ale i v řídce odrůstajících, biologicky zajištěných nárostech smrku, buk ve skupinkách nad 5 arů, smrk na vyvýšeninách po vývratech, příp. na tlejícím dřevě (pařezech, padlých kmenech). Pro svou největší snášenlivost stínu z přítomných dřevin má jedle prakticky trvale zajištěnou účast ve společenství se smrkem a bukem, a to i při převaze buku. Třeba jen několik semenných jedlí dokáže ji v porostu zachovat trvale. Vždy se tam totiž nachází dost natolik zastíněných míst, kde jedli bukový nálet nemůže konkurovat a zabránit jí v odrůstání. Maximální překryv dvou generací jedle ve směsi se smrkem je cca 150 roků na 33 až 83 % plochy (MACKŮ et MÍCHAL 1992).

K přirozené obnově smíšených porostů s jedlí

Přirozenou obnovu smíšených porostů s jedlí je nutné diferencovat podle velikosti podílu především buku a jeho lokální vitality. Buk je totiž pro jedli během obnovy největším konkurentem, ba přímo ohrožením, když jeho podíl ve směsi je větší než cca 20 %. Přesto obě dřeviny spolu se smrkem vytvářejí vysoce produktivní směs, dokonce proslulou jako "směs hercynská". To je umožněno tím, že jedle jednak snáší po dlouhou dobu značně hluboký zástin bez újmy na dalším růstu po uvolnění (a proto se zmlazuje zpravidla ještě před silnějším poklesem zakmenění před bukem a smrkem), jednak tím, že v přírodním lese obvykle dochází i k prostorovému oddělení obnovy buku a jedle. Pro obnovu jedle ve smíšených porostech a vůbec její pěstování jsou důležité tyto podmínky:

Z návštěvy polských lesů v nadlesnictví Losie ředitelství Krakov informoval mj. kolegy někdejší lesní správce Jan Metzl o obnově jedle v tamní "senzační" bukojedlové oblasti takto: "Je zde vidět vše, co jedle vyžaduje ke svému správnému vývoji a růstu. Dílčí obnovní doba vyžaduje 60 let (ne méně než 40 let) pod porostem a také se tam jako taková dodržuje. S její obnovou se začíná v jd-bk porostech ve věku kolem 60 let. Zmlazuje se celoplošně ve 'stožkách' (v podstatě v hloučcích) ve spojení se zdravotním výběrem. Ve věku porostu okolo 100 let se pokračuje zralostním výběrem ve výši cca 50 m3/ha/5 let a podporuje se zmlazení buku. Během růstu jedle pod porostem dochází k její autoredukci, lesník odstraňuje případně předčasně se zmlazující buk. Využíváním fialového světla ze slunečního spektra se podporuje růst jedle, červená část, potřebná pro zmlazování buku, se dostavuje později prosvětlováním horní vrstvy porostu. Jedlové porosty tam kypí zdravím, elitní jedinci mají 3/4, nejméně však 1/2 kmene obrostlou korunou."

Umělé zakládání jedlo-bukových skupin ve smrkovém smíšeném lese

Při využívání uvedených poznatků z přírodních lesů s jedlí a o její přirozené obnově v hospodářských lesích lze uměle zakládat porosty s jedlí mj. takto:

Závěr

Kdo chce mít ve svém lese jedli, přestože se v něm dnes přirozeně nevyskytuje, musí ji vysazovat (ačkoliv nejlépe by bylo vysévat ji). Její hloučkovitá až skupinkovitá příměs (o velikosti snad nejvýše do 5 arů) je nejvhodnější, mj. protože je příhodná pro větší výskyt velmi užitečných kořenových srůstů blízko sebe rostoucích jedlí. Jedli ve skupině však velmi prospívá příměs buku. Smíšené jedlo-bukové skupiny doporučuje mnoho německých autorů starší i novější doby. K tomu jeden názor za všechny podobné: "S opětovným návratem jedle musí jít ruku v ruce návrat buku. Jeho novému pěstování přirozenou a umělou obnovou, podsadbami a předsadbami je nutné věnovat zvláštní pozornost, neboť je vhodnou dřevinou k jedli jako žádná jiná a poskytuje jedli při zmlazování cennou přípřež..." OFFNER (1952). Požaduje se, aby buk byl do jednotlivých jedlových skupin plošně rozptýlen, tj. vtroušen jako vrůstavý či přímo úrovňový prvek. Svou nižší intercepcí a vysokým stékáním srážkové vody po svých kmenech jedli "přímo zavlažuje". Je-li nutné vnášet buk do jedlových skupin uměle - sadbou, kde jinak chybí, provede se to nejlépe až dodatečně za 10-20 let, když jedle dosahuje výšky cca 1-2 m, a to v podobě malých hloučků o několika sazenicích, aby v nich do mýtního věku setrval jeden (2-3) buk. Větší počet jedinců v minihloučku imituje dávno známé dobré vlastnosti někdejšího "hnízda" s důvěrou mj. v to, že se z něj nakonec vyvine aspoň jeden jakostní bukový strom.

Ing. Milan Košulič st., Červenec, 2005

K. Čapka 30,

Město Albrechtice,

79395

(Do Lesnické práce)

Swiss Replica Watches | replica watches https://www.bassreplica.com

Hlavní menu

Aktuality

PBL na nové adrese

(19.10.2008 21.15, milan)

Dne 20.10.2008 jsme na adrese spustili internetový časopis Přírodě blízké lesnictví v novém vzhledu a s vylepšenými komentáři. Autorem grafiky a technickým redaktorem je Jaroslav Košulič.

Pro Silva Bohemica na LS Město Albrechtice

(14.10.2008 22.07, milan)

Fotky Slevové kódy Sperky-image z poslední exkurze Pro Silva Bohemica na revíru Cvilín LS Město Albrechtice

Úprava početních stavů zvěře a možnosti řešení

(14.10.2008 17.45, milan)

Termíny seminářů pořádaných MZe v rámci kampaně za snížení stavů zvěře najdete na

Vliv holosečného způsobu obnovy na mimoprodukční funkce lesa

(16.6.2008 17.04, milan)

AWS D1.1Velmi rozsáhlá rešerše doplněná dotazníkovým šetřením na téma

Národní lesnický program II

(1.3.2008 21.32, milan)

V sekci "odkazy" najdete expertní verzi NLP II předanou vloni v létě do mezirezortního projednávání.

Archiv

Počet přístupů:

NAVRCHOLU.cz